همانطور که می دانیم رنگ سفید یکی از رنگ های زیبا برای انتخاب رنگ کابینت می باشد که باعث می شود آشپزخانه شما روشن و بزرگ دیده شود، ولی شاید دلیلی که برخی از افراد در انتخاب کابینت سفید تردید دارند این باشد که چرا کابینت سفید، زرد میشود. مطمئناً کابینت های سفید به مراقبت بالایی احتیاج دارند و زرد شدن آن ها باعث می شود تا از زیبایی و جلوه آن ها کم شود. ما در این مقاله قصد داریم تا دلایل زرد شدن کابینت سفید و راه های پیشگیری از زرد شدن آن ها را شرح دهیم. پس با ما همراه باشید.

چرا کابینت سفید، زرد میشود؟

چرا کابینت سفید، زرد میشود؟

به چه دلیل و چرا کابینت‌ سفید، زرد میشود؟

قبل از خرید کابینت ام دی اف تغییر رنگ در کابینت های سفید به دلیل رنگ روشن و یکدستی که دارند به سرعت به چشم خواهد آمد و نمایی زننده را به آشپزخانه خواهد داد. تغییر رنگ در کابینت های سفید به دلایلی اتفاق می افتد که ما در ادامه این دلایل را بررسی خواهیم کرد تا شما بتوانید جلوی این موضوع را بگیرید. از مهمترین دلایلی که در زرد شدن کابینت سفید می توانیم به آن اشاره کنیم موارد زیر می باشد:

1) نور خورشید به صورت مستقیم به کابینت های سفید می تابد!

برای افرادی که آشپزخانه ای رو به حیاط یا نور مستقیم خورشید دارند این اتفاق می افتد که بعد از مدتی رنگ کابینت تغییر می کند و از رنگ سفید به رنگ زرد تبدیل می شود.

راهکار:

راه پیشگیری از تابش مستقیم نور خورشید به کابینت سفید جهت جلوگیری از زرد شدن آن ها و نصب کردن پرده در آشپزخانه می باشد.

2) کابینت های سفید به موقع و منظم تمیز نشده اند!

آشپزخانه به دلیل وجود انواع چربی، مکانی است که باید دائما تمیز شود. در صورت به موقع تمیز نشدن کابینت ها، چربی می تواند بر روی کابینت، چسبندگی ایجاد کند و ماندن آن در مدت زمان طولانی رنگ کابینت سفید شما را زرد می کند.

راهکار:

راه حل این مورد این است که شما در دوره های کوتاه و منظم و قبل از نفوذ چربی ها به داخل کابینت، آن را تمیز کنید.

3) کابینت سفید در معرض حرارت، رطوبت یا گرما میباشد!

طبیعی است که کابینت های سفیدی که در اطراف گاز قرار داده شده اند به مرور زمان تغییر رنگ دهند و زرد شوند.

راهکار:

برای اطراف گاز باید از کابینت های تیره تر استفاده شود و در صورتی که کابینت سفیدی دارید باید بعد از هر آشپزی کابینت هایی که در اطراف گاز هستند را دستمال کشیده تا نفوذ چربی باعث زرد شدن آن ها نشود.

راه های پیشگیری از زرد شدن کابینت سفید

ما دلایل زرد شدن کابینت سفید را عنوان کردیم و تا حدودی جواب این سوال را که چرا کابینت سفید زرد میشود را داده ایم ولی باید برای داشتن کابینت سفید موارد زیر را رعایت کنید:

1) خرید کابینت با کیفیت بالا

یکی از راه هایی که می توانید از زرد شدن کابینت سفید خود جلوگیری نمایید، انتخاب کابینتی با متریال عالی می باشد که باعث می شود تا دردسرهای شما را قبل از زرد شدن کابینت سفید کم کند.

2) روشن کردن هود آشپزخانه در زمان آشپزی کردن

راه دوم پیشنهادی ما به شما استفاده ازهود در زمان آشپزی کردن می باشد. استفاده از هود باعث می شود تا چربی های غذا بر روی کابینت های شما قرار نگیرد و باعث زرد شدن آن نشوند.

3) توجه به نکات دقیق جهت نگهداری از هر کابینت

هر کابینتی یک روش نگهداری دارد که در زمان خرید آن باید از فروشنده پرسیده شود.

4) تمیزکاری مدوام و منظم کابینت سفید

جهت سفید نگه داشتن کابینت باید بسته به جنس آن به صورت هفتگی یا ماهانه آن ها راتمیز نگه دارید تا بعداً به فکر چاره برای جبران آن نباشید. شما می توانید با یک دستمال میکروفایبر و نم دار کردن آن کابینت های خود را تمیز کنید.

5) انتخاب کابینت با رنگ تیره برای اطراف گاز

توصیه آخر ما این است که در صورتی که برایتان امکان دارد از کابینت های سفید در اطراف گاز استفاده نکنید زیرا همانطور که قبلاً گفتیم حرارت و گرمای گاز باعث خراب شدن رنگ سفید کابینت و در نهایت زرد شدن آن خواهد شد.

چرا کابینت سفید، زرد میشود؟

چرا کابینت سفید، زرد میشود؟

چطور می توانیم زرد شدن کابینت سفید را از بین ببریم؟

اگر این نکات را نمی دانستید و کابینت سفید شما رنگ زرد به خود گرفته است می توانید به روش های زیر آن ها را از بین ببرید:

1) استفاده از جوش شیرین به همراه سرکه

در یک لیوان سرکه یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ریخته و با میزان دو لیوان آب ولرم مخلوط نمایید. این محلول را بر روی سطح کابینت زرد شده اسپری کرده و کمی صبر کرده و سپس با حوله ای نرم آن را پاک کنید.

2) استفاده از جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین با آب هم یکی دیگر از راه حل ها جهت تمیز کاری می باشد. نصف لیوان جوش شیرین را با یک چهارم لیوان آب مخلوط کنید و آن را به صورت خمیری با یک مسواک کاملاً نرم بر روی بخش های زرد بکشید و بعد از پنج دقیقه آن را پاک کرده و خشک کنید.

3) استفاده ازمایع ظرفشویی

شما زمانی که تغییر رنگ زیادی در کابینت های خود مشاهده نکرده اید وقت دارید تا آن را به آسانی پاک کنید. یکی از این روش ها استفاده از مایع ظرفشویی می باشد که باید با آب گرم مخلوط کرده و با پارچه نرم کابینت ها را بکشید و سپس آن را خشک کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم تا پاسخ سوال چرا کابینت سفید، زرد میشود را بدهیم. شما با تمیز کردن به موقع کابینت های سفید و دور نگه داشتن از حرارت گاز و نور خورشید می توانید از زرد شدن آنها جلوگیری نمایید.