تایتل: طراح سازه کیست؟ + شرح وظایف

همه آنچه باید در مورد مهندس طراح سازه بدانید! + وظایف و مسئولیت‌ ها

آیا تا به‌ حال به این فکر کرده‌ اید که چگونه یک ساختمان چندین طبقه، می‌ تواند وزن سازه‌ های روی هر سقف خود را تحمل کند؟ حرفه‌ ای به‌ عنوان طراح سازه، در واقع فرصت‌ های منحصر به‌ فردی را با ارائه راه‌ حل‌ های خلاقانه برای حل چالش‌ های عملی در پروژه‌ های عمرانی به وجود می‌ آورد. طراحان سازه نه‌ تنها بر اصول طراحی ساختمان، بلکه بر ایمنی، طول عمر مصالح و ظاهر آن نیز نظارت دارند. این مهندسان در زمینه خلق سازه‌ های ایمن، زیبا و کاربردی، مانند ساختمان‌ ها، پل‌ ها و غیره فعالیت می‌ کند. اما طراحان سازه چه وظایف و مسئولیت‌ هایی دارند؟

در این مقاله از ویلا املاک ، وظایف مهندس طراحی سازه، بررسی می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مسئولیت‌ها و مراحل کاری این فرد در پروژه‌ های عمرانی تا انتهای متن همراه ما باشید.

طراح سازه

طراح سازه کیست؟

طراح سازه، یک شخص حرفه‌ ای است که با طراحی نقشه دقیق برای سازه ساختمان‌ های مختلف، از قرارگیری پایه‌ ها، دیوار‌ها و ستون‌ ها به‌ صورت صحیح اطمینان حاصل می‌ کند. همچنین با بررسی سازه ساختمان‌ های موجود و تغییر در بخش‌ های آن، به بازسازی ایمن و مطابق با سلیقه مشتری کمک می‌ کند.

طراحان سازه در پروژه‌ های ساختمانی و عمرانی مختلف از مجتمع‌ های آپارتمانی، تجاری، اداری و هتل‌ ها گرفته تا سد‌ها و سازه‌ های عظیم فعالیت می‌ کنند. همچنین این افراد با معماران و مهندسان پروژه برای تعیین نوع مصالح و نحوه مونتاژ آن همکاری می‌ کنند. به همین دلیل طراحان سازه باید درک درستی از اصول مهندسی مواد و معماری داشته باشند و بدانند که چگونه این اصول را در انواع مختلف سازه‌ ها به کار گیرند.

مهارت‌های مهم طراح سازه چیست؟

یک طراح سازه، طرح‌ های دیجیتالی از نقشه پروژه‌ های ساختمانی آماده کرده و برای بررسی جنبه‌ های زیبایی‌ شناسی، عملکرد و استحکام سازه، از نزدیک بر پروژه نظارت دارد. این افراد در طول نقشه‌ کشی، عوامل محیطی احتمالی مانند طوفان، زلزله و سیل را نیز در نظر می‌ گیرند. در ادامه با برخی از مهارت‌ های مهم برای یک طراح و نقشه کش سازه، آشنا می‌ شویم.

تجزیه‌وتحلیل

طراحان سازه باید تمام اطلاعات و جزئیات یک سازه مانند تغییر شکل در فولاد، نیرو‌های داخلی، پایداری، نقاط تنش و شتاب‌ زا را از مراحل اولیه طراحی تا پروژه نهایی تجزیه‌ و تحلیل کنند. همچنین این افراد با تجزیه‌ و تحلیل ساختاری مصالح ساختمانی، مسائل فنی، دینامیک سازه و هر چالش پیش رو، اطمینان حاصل می‌ کنند که بازسازی یا تغییرات طراحی داخلی، کل سازه را به خطر نمی‌ اندازد.

متالورژی و شناخت مواد

فولاد، سازه‌ ای فلزی است که در پروژه‌ های ساختمانی و عمرانی بسیاری از آن استفاده می‌ کنند. طراحان سازه باید با محدودیت‌ های این فلز و همچنین نحوه بهترین استفاده از آن آشنا باشند. آن‌ها باید نقشه‌ ها و محاسبات فنی و مهندسی را با توجه‌ به خصوصیات این فلز در برابر گرما و سرمای شدید محیطی، برای ایجاد سازه‌ های فولادی در پروژه‌ های ساختمانی، آماده کنند.

طراحی و نقشه‌کشی

طراحان سازه به نحوه ترسیم، مدل‌ سازی و تغییر طرح‌ بندی‌ های قبلی ساختمان در طول یک پروژه آگاه هستند. آنها همچنین باید اطلاعات کافی در مورد نرم‌ افزار مدل‌ سازی ساختمانی، برای ایجاد مدل‌ های سه‌ بعدی از هر قسمت سازه داشته باشند.

مهارت‌ های ارتباطی

طراحان سازه با مهندسان، معماران، مدیران پروژه، کارگران ساختمانی و سایر اعضای تیم طراحی، در طول فرایند پروژه در ارتباط هستند. در صورت لزوم نیز آن‌ها، تغییرات طراحی اصلی سازه را برای سایر افراد دخیل در پروژه توضیح می‌ دهند.

طراح سازه

وظایف شغلی طراح سازه چیست؟

طراحان سازه وظایف و مسئولیت‌ های مهمی در پیشرفت پروژه‌ های ساختمانی دارند که عبارتند از:

 • آماده‌ سازی طرح‌ ها و مدل‌ های سه‌ بعدی و دو بعدی پیشنهادی، با استفاده از نرم‌افزار‌های کامپیوتری
 • بررسی نقشه‌ های ساختمانی برای تعیین مقاومت سازه‌ ها در برابر بلایای طبیعی
 • بررسی طرح‌ ها و نقشه‌ ها بر اساس قوانین ایمنی و استاندارد ساختمان‌ سازی
 • تهیه گزارش‌ هایی با جزئیات مورد نیاز سازه، مانند نوع مصالح استفاده شده، ظرفیت باربری و روش‌ های ساخت ساختمان
 • طراحی سازه‌ هایی مانند ساختمان‌ های اداری، تجاری، هتل‌ ها، بیمارستان‌ ها و پروژه‌ های عمرانی سد‌ها و پل‌ ها بر اساس نقشه‌ های معماری و الزامات مهندسی
 • انجام تست استرس بر روی سازه‌ های موجود برای شناسایی نقاط ضعف یا آسیب‌ پذیری
 • ارزیابی استحکام مواد مورد استفاده در ساخت‌ و ساز برای اطمینان از مطابقت با استاندارد‌ های فنی
 • محاسبه میزان مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه بر اساس مشخصات نقشه‌ های معماری
 • شناسایی اشکالات احتمالی طراحی در سازه‌ های موجود و پیشنهاد بهبود برای بازسازی ساختمان
 • تولید نمونه و ماکت سازه‌ ها با استفاده از روش‌ های مختلف طراحی
 • تهیه گزارش‌ های تغییرات احتمالی ساختار سازه
 • ارائه پیشنهادهای فنی برای تغییرات در طرح‌ های موجود

طراح سازه

سؤالات متداول

وظایف اصلی طراح سازه چیست ؟

بررسی نقشه‌های ساختمانی برای تعیین مقاومت سازه در برابر بلایای طبیعی و اجرای قوانین ایمنی، همچنین تهیه گزارش‌هایی با جزئیات طرح‌های سازه مانند مصالح استفاده شده و ظرفیت باربری ساختمان، از وظایف طراحان سازه است.

مهندس طراحی سازه چه نقشی در پروژه‌های ساختمانی دارد؟

مهندسان طراح سازه، با تهیه مدل‌ های دو بعدی و سه‌ بعدی به کمک نرم‌ افزار‌های طراحی عمران مانند اتوکد، میزان بار‌ها و فشار‌ های روی سازه را با هدف بررسی استحکام و مقاومت آن، اندازه‌ گیری می‌ کنند.

سخن آخر

همان‌ طور که در متن بالا به آن پرداختیم؛ طراحان سازه در پروژه‌ های معماری، با طراحی و ساخت سازه‌ های مقاوم، اطمینان حاصل می‌کنند که تمام بخش‌ های یک ساختمان از فونداسیون تا سقف آن از نظر ساختاری، سالم و ایمن باشد. این مهندسان برای این منظور باید با طیف گسترده‌ ای از مواد از جمله بتن، فولاد، چوب و سایر مصالح ساختمانی آشنا باشند. امروزه طراحان سازه، جزء مهمی از پروژه‌ های عمرانی در شرکت‌های فنی و مهندسی هستند.

وظایف یک طراح داخلی را بشناسید!