همه آنچه باید در مورد مهندس طراح عمران بدانید! وظایف و مسئولیت‌ ها

احتمالا تا به‌ حال نام مهندس عمران را بارها و بارها شنیده باشید، اما مهندس طراحی عمران کیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟ در واقع مهندسان طراح عمران، مسئول طراحی و ساخت سازه‌ های عمرانی و ساختمان‌ های مسکونی اطراف ما هستند. این افراد در طراحی و اجرای پروژه‌ های مختلف از ساخت جاده‌ ها، پل‌ ها، سد‌ ها و سایر سازه‌ ها گرفته تا برج‌ های مسکونی، مراکز خرید، بیمارستان‌ ها و هتل‌ ها مشارکت دارند. به همین منظور این مهندسان باید مهارت‌ های فنی، تجزیه‌ و تحلیل، حل مسئله و کار تیمی داشته باشند تا بتوانند کار خود را به طور مؤثر انجام دهند.

در این مقاله از ویلا املاک، وظایف مهندس طراح عمران، بررسی می‌ شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مسئولیت‌ ها و مهارت‌ های این فرد تا انتهای متن همراه ما باشید.

مهندسی عمران

انواع رشته‌ های مهندسی عمران کدام است؟

بسیاری از افرادی که در رشته مهندسی عمران تحصیل می‌ کنند، بر اساس علاقه شخصی و نیاز بازار به فکر تحصیلات بیشتر و فعالیت‌ های تخصصی‌ تر هستند. برخی از آنها ممکن است در زمینه جاده‌ سازی یا مقاوم‌ سازی سازه‌ ها در برابر زلزله فعالیت کنند. در حالی‌ که برخی دیگر در طراحی و ساخت فرودگاه‌ ها یا سازه‌ های عظیم تخصص داشته باشند.

این افراد ممکن است علاوه بر ساخت پروژه‌ های ساختمانی و بهره‌ برداری از آنها در بهبود زیر ساخت و بازسازی خانه‌ های فعلی نیز مشارکت داشته باشند. آنها همچنین باید بتوانند به‌ خوبی با معماران، مدیران و سایر افراد حاضر در پروژه همکاری و تعامل داشته باشند.

به‌طورکلی عناوین شغلی مرتبط با مهندسی عمران عبارتند از:

 • مهندس طراحی عمران
 • مهندس عمران مدیر پروژه
 • مهندس سازه
 • مهندس شهرسازی
 • مهندس ناظر

مهندس طراح عمران کیست؟

طراح عمران، نوعی مهندس با تخصص در طراحی و پیاده‌ سازی انواع پروژه‌ های ساختمانی و عمرانی است. این افراد هم می‌ توانند توانایی فعالیت در طراحی نقشه و اجرای پروژه‌ های کوچک مانند ساختمان‌ های چند طبقه و ویلا‌ها را داشته و هم می‌ توانند در پروژه‌ های عظیم عمران مانند بزرگراه‌ ها، راه‌ آهن و فرودگاه‌ ها، مشارکت کنند.

مهندسان طراحی عمران، گاهی ممکن است در محیط‌ های اداری و در مرحله برنامه‌ ریزی یک پروژه کار کنند یا مسئولیت نظارت بر اجرای ساخت‌ و ساز و پیشرفت پروژه را بر عهده بگیرند. همچنین میزان تجربه، مهارت‌ ها و سطح تحصیلات آنها، می‌ تواند بر افزایش حقوق این افراد تأثیر داشته باشد.

مهارت‌ های مهندس طراحی عمران

مهارت‌ های مهندس طراحی عمران

وظایف مهندس طراحی عمران چیست؟

همان‌ طور که در بخش‌ های قبل به آن اشاره کردیم؛ مهندس طراحی یکی از تخصص‌ های رشته مهندسی عمران است. این فرد در پروژه‌ های ساختمانی معمولا مسئولیت‌ ها و وظایف زیادی را برعهده دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

 • مشاوره‌ دادن به مشتریان یا کارفرماها در مورد مشخصات فنی، مصالح موردنیاز و روش‌های اجرای طرح، برای اطمینان از اینکه پروژه آنها به‌ خوبی پیش می‌ رود.
 • مهندس طراحی عمران، برای تغییرات در روش‌ های اجرای پروژه یا مصالح ساختمانی با هدف بهبود استاندارد‌های ایمنی، پیشنهاد‌ های مؤثری را ارائه می‌ دهد.
 • این شخص، خدمات طراحی پروژه‌ های عمومی مانند جاده‌ ها، پل‌ ها، ترمینال‌ های فرودگاهی، مدارس، بیمارستان‌ ها، مراکز خرید، امکانات تفریحی و غیره را انجام می‌ دهد.
 • مشاوره با مدیران و معماران برای تعیین نیاز‌ها و اهداف پروژه؛ سپس توسعه طرح‌ های مفهومی که این نیاز‌ها را برآورده می‌ کند.
 • نقشه‌ ها و سایر مدارک موردنیاز برای شرکت در مناقصه و دریافت پروژه جدید را آماده می‌ کند.
 • با بررسی مسائل فنی، برای بازسازی یا جایگزینی سازه‌ ها و زیرساخت‌ های موجود، مانند پل‌ ها و جاده‌ ها، طرح‌ هایی ارائه می‌ دهد.
 • تهیه نقشه‌ های ساخت‌ و ساز که شامل نقشه‌ های طراحی پروژه، مصالح مورداستفاده و جزئیات در مورد چگونگی روش‌ های ساخت است.
 • با پیمانکاران در مورد هزینه‌ ها و زمان‌ بندی اجرای پروژه‌ ها، مذاکره می‌ کند.
 • جزئیات طراحی مانند نقشه‌ های درجه‌ بندی، نقشه‌ های برق‌ کشی یا شماتیک‌ های لوله‌ کشی ساختمان را آماده می‌ کند.
مهندس طراحی عمران

مهندس طراحی عمران

مهارت‌ های مهندس طراحی عمران چیست؟

در بخش قبل در مورد وظایف مهندسان طراحی عمران توضیح دادیم؛ لازم به ذکر است که این افراد برای موفقیت در پروژه‌ های ساختمانی و عمل به وظایف خود به مهارت‌ های زیر نیاز دارند:

مهارت‌های فنی

این مهارت‌ ها شامل دانش کار با نرم‌ افزار‌های عمران، تجهیزات و سایر ابزار‌هایی است که برای تکمیل پروژه ساختمانی استفاده می‌ شود.

مهارت‌های ارتباطی و رهبری

این افراد اغلب به‌ صورت تیمی با سایر مهندسان عمران، معماران و دیگر متخصصان کار می‌ کنند. همکاری تیمی، نوشتن گزارش‌ ها و پیشنهادها برای مشتریان از مهارت‌ های ارتباطی موردنیاز است. همچنین مهارت‌ های رهبری، به آنها کمک می‌ کند تا مسئولیت یک پروژه را بر عهده گرفته و اطمینان حاصل کنند که تمام وظایف ضروری به‌ موقع انجام می‌ شود.

مهارت‌های حل مسئله

مهارت‌ های تجزیه‌ و تحلیل و حل مسئله برای مهندسان طراحی عمران ضروری است. آنها از این مهارت‌ ها برای حل چالش‌ هایی که در طول برنامه‌ ریزی و ساخت یک پروژه به وجود می‌ آیند، استفاده می‌ کنند.

سؤالات متداول

وظایف اصلی مهندسان طراح عمران چیست؟

مشاوره به مشتریان و کارفرمایان در مورد طرح، بهبود روش‌ های اجرای پروژه یا نوع مصالح ساختمانی، خدمات طراحی پروژه‌های عمومی و بررسی نقشه‌ ها و سایر مدارک مورد نیاز برای شرکت در مناقصه از وظایف مهندسان طراحی عمران است.

مهارت‌ های موردنیاز مهندس طراح عمران چیست؟

این فرد برای پیشبرد پروژه‌ های ساختمانی و عمل به وظایف خود، باید مهارت‌ های فنی، ارتباطی، رهبری و تجزیه‌ و تحلیل حل مسئله را داشته باشد.

سخن پایانی

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که می‌ خواهند در جهان تغییر ایجاد کنند. به‌ عنوان یک مهندس طراح عمران، شما این فرصت را خواهید داشت که سازه‌ هایی را طراحی کرده و بسازید که زندگی افراد مختلف را بهبود می‌ بخشد و به پیشرفت جامعه کمک می‌ کند. همچنین می‌ توانید روی پروژه‌ هایی کار کنید که با هدف حفاظت از محیط‌ زیست فعالیت می‌ کنند.

مهندس محاسب کیست؟