7 اصل مهم طراحی داخلی که باید بدانید!

وقتی صحبت از طراحی داخلی می‌ شود، اصول و عناصر خاصی وجود دارد که هر حرفه‌ای برای ایجاد فضایی منسجم و شیک باید از آنها آگاه باشد. با درک این مفاهیم کلیدی، طراحان، قادر خواهند بود فضایی کاربردی و از نظر بصری، جذاب بسازند. هنگامی که اصول اولیه طراحی فضای داخلی را بدانید، می‌ توانید هر فضایی را به یک رویای شگفت‌ انگیز تبدیل کنید. آیا می‌ دانید وقتی وارد اتاقی با طراحی خوب می‌ شوید، چه حسی دارد؟ در واقع می‌ توانید حس کنید که چگونه همه چیز منسجم و با جزئیات کنار هم قرار گرفته است.

در این مقاله از ویلا املاک، با دیدگاهی منحصر به‌ فرد به اصول و عناصر مؤثر در طراحی فضای داخلی می‌ پردازیم. برای دریافت جزئیات بیشتر درباره این موضوع تا انتهای متن با ما همراه باشید.

7 اصل اساسی طراحی داخلی چیست؟

7 اصل اساسی طراحی داخلی چیست؟

اصول طراحی داخلی چیست؟

به‌ طور کلی اصول طراحی داخلی، قوانین و رهنمود‌هایی هستند که طراحان برای ایجاد فضا‌هایی کاربردی و زیبا از آن پیروی می‌ کنند. هفت اصل اساسی در این نوع طراحی شامل تعادل، هماهنگی، ریتم، تناسب و مقیاس، تأکید، کنتراست و جزئیات می‌شود. این مفاهیم را می‌ توان در هر بخش از ساختمان، از آشپزخانه گرفته تا حمام، به کار برد. در ادامه به این اصول مهم اشاره می‌کنیم.

1- اصل تعادل (Balance)

در اصل تعادل طراحی فضا‌های داخلی، سه نوع تعادل متقارن، نامتقارن و شعاعی وجود دارد. هر کدام از این تعادل‌ ها، به جنبه بصری فضا اشاره دارد و به نوع چیدمان و توزیع یکنواخت مبلمان، اشیای تزئینی و سایر عناصر می‌ پردازد، تا در هنگام نگاه‌ کردن به اتاق، وسایل، وزن بصری یکسانی داشته باشند. برای رسیدن به تعادل، توجه به جایی که عناصر در داخل فضا قرار می‌ گیرند، مهم است. برای این کار باید خط، شکل، رنگ و بافت اشیای مختلف را به‌ دقت بررسی کنید.

2- اتحاد و هماهنگی (Unity and Harmony)

اتحاد و هماهنگی بین عناصر فضای داخلی، از ویژگی‌ های مهم این نوع طراحی است. برای ایجاد حس زیبایی‌ شناختی فضا؛ وسایل، چیدمان و المان‌ های دکوراسیون باید حول یک موضوع یا سبک، با هم هماهنگ باشند تا یک کل منسجم ایجاد شود.

اصل هارمونی هماهنگ‌ کردن اشیا و رنگ‌ ها در یک فضا، برای انتقال حس طراحی یکپارچه و زیبا است. این هماهنگی را می‌ توان با استفاده از روش‌ های مختلفی مانند گروه‌ بندی مبلمان با هم، استفاده از رنگ‌ ها و بافت‌ های مشابه یا ایجاد یک نقطه کانونی به وجود آورد. کلید ایجاد هماهنگی، یافتن تعادل مناسب بین همه عناصر است.

3- ریتم (Rhythm)

هنگام تزئین فضای داخلی، باید به چیدمان عناصر، به‌ گونه‌ ای فکر کنید که تکرار، پیشرفت، انتقال یا تضاد داشته باشد. با استفاده از این چیدمان، ریتم را از طریق تکرار بصری فرم ایجاد کرده و توجه شخصی را به اطراف فضا معطوف کنید.

4- مقیاس و تناسب (Scale)

مفهوم تناسب و مقیاس، عملکردی ایده‌آل برای ایجاد حس تعلق در میان اشیای یک فضای داخلی است. عناصر باید از نظر اندازه، شکل، فرم یا رنگ با یکدیگر و فضا در تعادل باشند.

تناسب در واقع رابطه بین دو مورد است و مقیاس به رابطه بین اندازه اشیا و اندازه یک فضا اشاره داشته و روشی است که اندازه یک شیء با دیگری را ارتباط می‌ دهد. به‌ عنوان‌ مثال، یک میز قهوه کوچک در مقابل دو مبل بزرگ، ممکن است زیبا به نظر نرسد.

طراحی داخلی چیست؟

5- تأکید (Emphasis)

در طراحی داخلی، اصل تأکید، بر انتخاب یک وسیله در اتاق به‌ عنوان مرکز توجه، اشاره دارد که بقیه دکور حول آن چیده می‌ شود. تعادل شعاعی با این اصل کار می‌کند و به جلب‌ توجه به نقطه تأکید انتخاب شده در اتاق کمک می‌ کند. از اصل تأکید می‌ توان در فضا‌های کوچک و بزرگ استفاده کرد. در یک اتاق کوچک، اغلب لازم است یک نقطه کانونی وجود داشته باشد تا منطقه، منسجم و یکپارچه‌ تر احساس شود.

به‌ عنوان‌ مثال، رنگ یکی از قدرتمند ترین ابزار‌هایی است که می‌ توانید برای ایجاد تأکید از آن استفاده کنید. یک رنگ پر رنگ، فورا چشم را به طرف خود جلب می‌کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید ناحیه خاصی را برجسته کنید، رنگ‌ آمیزی آن با رنگ‌ های تند انجام دهید.

6- کنتراست (Contrast)

برای ایجاد کنتراست، راه‌ های زیادی مانند رنگ، بافت، الگو و مقیاس وجود داشته که یکی از پرکاربردترین آنها استفاده از رنگ است. در واقع ترکیب رنگ‌ های گرم و سرد یا روشن و تیره، می‌ تواند جلوه‌ ای چشم گیر و زیبا به وجود آورد. در نظر داشته باشید که کنتراست، علاقه بصری را ایجاد کرده و به تعریف فضا‌های مختلف کمک می‌ کند.

7- جزئیات (Details)

توجه به جزئیات، آخرین اصل از اصول اولیه و مهم طراحی داخلی است. شاید به نگاه برخی از افراد، جزئیات در طراحی فضای داخلی اهمیت نداشته باشد؛ ولی با توجه‌ به این نکته، می‌ توانید سبک منحصر به‌ فرد خود را پیاده‌ سازی کرده و فضا را با وسایل مورد علاقه خود، شخصی‌ سازی کنید.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی چیست؟

سؤالات متداول

اصول مهم طراحی داخلی کدام است؟

تعادل، هماهنگی، ریتم، تناسب و مقیاس، تأکید، کنتراست و جزئیات، هفت اصل اساسی در طراحی فضای داخلی است.

چند نوع تعادل در طراحی فضا‌های داخلی وجود دارد؟

در طراحی داخلی، اصل تعادل به جنبه‌ های بصری و نحوه چیدمان عناصر موجود می‌ پردازد. به همین دلیل سه نوع تعادل متقارن، نامتقارن و شعاعی وجود دارد.

جمع‌بندی

در متن مقاله، با اصول مهم طراحی فضا‌های داخلی آشنا شدید؛ اما همان‌طور که می‌ دانید، عملکرد و زیبایی‌ شناسی در طراحی داخلی به یک اندازه اهمیت دارد. همچنین برای ایجاد فضا‌های زیبا و کاربردی توجه به جزئیات از پالت رنگ‌ گرفته تا چیدمان مبلمان مهم است. هدف اصلی طراحان داخلی، ایجاد فضایی است که منعکس‌کننده سلیقه فردی مشتریان باشد و نیاز‌های خاص آنها را برآورده کند. اگر شما هم ایده خاصی برای تغییر خانه خود دارید، اما نمی‌ دانید از کجا شروع کنید؛ بهتر است این کار را به افراد حرفه‌ ای و باتجربه این حوزه بسپارید.

طراحی پلان چیست؟