هزینه هر متر ساخت خانه در سال 1403؛ پیش‌بینی قبل از ساخت!

پیشرفت صنعت ساختمان‌سازی و رشد جمعیت سبب شده است که در شهرهای مختلف کشور، شاهد اجرای پروژه‌های ساختمانی متعدد باشیم. یکی از سوال‌های اساسی در هنگام شروع پروژه‌های ساختمانی، مجموع هزینه‌ نهایی ساخت و ساز است. بدیهی است که این هزینه‌ها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارند و نمی‌توان تنها با در نظر گرفتن برخی موارد، بودجه مورد نیاز را به شکلی کلی تخمین زد. با این حال به دلیل احتمال وقوع مشکلات پیش‌بینی نشده، بهتر است این هزینه‌ها تعیین و پیش‌بینی شوند. در این مطلب مهم‌ترین هزینه‌های ضروری برای ساخت خانه را عنوان کرده و مقدار احتمالی هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال 1403 را بررسی می‌‌کنیم.

هزینه‌های احتمالی برای هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان

جهت این که بدانیم هر متر خانه چقدر هزینه دارد، باید هزینه‌های احتمالی را تفکیک و دسته‌بندی کنیم. هر پیمانکار یا کارفرما می‌تواند با بررسی شرایط پروژه خود، مبلغ نسبتا دقیق‌ بودجه را تشخیص دهد. در ادامه مهم‌ترین عوامل موثر در هزینه‌های ساخت خانه را طبق بررسی‌های انجام گرفته توسط تیم املاک سامان ملک بیان می‌کنیم.

قیمت زمین در شهرهای مختلف

اساسی‌ترین عامل بالا رفتن هزینه ساخت هر متر خانه، افزایش قیمت زمین در کشور است. با بررسی قیمت زمین می‌توان دریافت که قیمت هر متر خانه پیش ساخته کمتر از روند ساخت و ساز است یا نه. قیمت زمین به عوامل مختلفی مثل شهر مورد نظر، محل قرارگیری آن و دسترسی زمین به مراکز مهم شهر بستگی دارد. برای مثال قیمت زمین در شهرهای بزرگ‌تر مثل تهران، شیراز، مشهد و اصفهان بیشتر از قیمت ساخت هر متر خانه در روستا است. از سوی دیگر دریافت جواز در برخی از قسمت‌های املاک شمال طبق بررسی تیم سامان ملک، به دلیل ازدحام جمعیت و شرایط جغرافیایی سخت‌تر خواهد بود.

بسیاری از پروژه‌های ساختمان‌سازی با هدف بازسازی ملک و تبدیل آن به آپارتمان چند واحدی، راه‌اندازی می‌شوند. در این صورت هزینه نهایی به طرز قابل توجهی کمتر خواهد بود. بنابراین می‌توان چنین برداشت کرد که هزينه ساخت هر متر ساختمان با هدف بازسازی ملک قدیمی، بسیار کمتر از خرید زمین و شروع پروژه است.

هزینه دریافت جواز ساخت

دریافت جواز جزو اصلی‌ترین موارد هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان در سال ۱۴۰۳ است. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید خانه‌ای قدیمی را بازسازی کنید یا در یک زمین خالی، سازه جدید بسازید؛ در هر صورت نیاز به دریافت جواز ساخت دارید. این مرحله نسبتا طولانی و هزینه‌بر است؛ اما اهمیت زیادی دارد و طی نکردن آن موجب مشکلات بزرگی خواهد شد.

در صورت دریافت تاییدیه از بازرس شهرداری، باید مهندس پروژه و طراح ساختمان را استخدام کنید و نقشه سازه را به شهرداری تحویل دهید. دقت کنید که به طور معمول هزینه ساخت هر متر خانه ویلایی کمتر از آپارتمان است. همچنین کسب جواز و قیمت ساخت هر متر خانه در یزد یا خرید ملک در یزد با سایر شهرها مانند تهران، مشهد و.. متفاوت است. با استفاده از فرمول زیر می‌توانید قیمت جواز را محاسبه کنید:

ضریب ✕ قیمت منطقه‌ ای ✕ (مساحت کل زیربنا ✕ زیربنای درخواستی/تعداد کل واحد‌های مسکونی ✕ ۱۰۰)

هزینه دریافت جواز ساخت

هزینه دریافت جواز ساخت

 هزینه گودبرداری

مورد دیگری که باید در لیست قیمت ساخت هر متر خانه در نظر بگیرید، هزینه گودبرداری و خاک‌برداری است. ماشین‌آلاتی که در این عملیات به کار می‌روند، هزینه‌های نسبتا بالایی دارند. از این موارد می‌توان به بیل مکانیکی، کامیون کمپرسی و لودر اشاره کرد. با طور کلی می‌توان این هزینه‌ها را در محدوده ۱۰ تا ۹۰ میلیون تومان در سال 1403 در نظر گرفت.

هزینه آرماتوربندی سازه

آرماتوربندی و استفاده از میلگرد برای تشکیل ساختار سازه، یکی از مهم‌ترین مراحل در اجرای پروژه‌ها است. این عملیات تاثیر چشمگیری در استحکام سازه دارد و نمی‌توان منکر اهمیت آن شد. برای هزینه آرماتوربندی می­توان به عوامل مختلفی مثل نوع میلگردها، نحوه بتن‌ریزی، دستمزد کارگران و مهندسان اشاره کرد. در نتیجه نمی‌توان حتی قیمت حدودی ساخت خانه را بدون توجه به شرایط آن اعلام کرد.

عملیات بتن‌ریزی

عملیات بتن‌ریزی که تاثیر چشمگیری در هزینه ساخت هر متر خانه دارد، با استفاده از ماشین‌آلات مختلفی صورت می‌گیرد. همچنین به دلیل رشد صنعت ساختمان‌سازی، بتن‌های مختلفی تولید می‌شوند که هر کدام ویژگی و قیمت منحصر به فرد خود را دارند.

هزینه سفت‌کاری

تمام مراحلی که موجب برپا شدن اسکلت اصلی سازه می‌شوند، سفت‌کاری نامیده می‌شود. این مراحل شامل گودبرداری، پی ریزی، اجرای اسکلت بتنی و فلزی، احداث دیوارها و تیرها می‌شود. هزینه‌های سفت‌کاری نیز به شرایط پروژه و نظر پیمانکار بستگی دارد. در واقع هزینه ساخت یک واحد ۸۰ متری، کم‌تر از ساخت خانه ۱۰۰ متری است.

هزینه نازک‌کاری

برای دانستن این که هر متر خانه چقدر هزینه دارد، می‌توانیم عملیات نازک‌کاری را نیز بررسی کنیم. نازک‌کاری آخرین مرحله ساختمان‌سازی به شمار می‌رود و شامل مواردی مثل نقاشی، طراحی نما، ایزوگام، کاغذ دیواری، سرامیک‌کاری و کاشی کاری است. هزینه این عملیات به نوع و جنس متریال کاربردی و متراژ ساختمان بستگی دارد. برای مثال در محاسبه قیمت ساخت هر متر خانه لوکس، نازک‌کاری نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

هزینه ساخت هر متر مربع خانه چقدر است؟

تیم سامانه املاک سامان ملک، برای بررسی دقیق‌تر این که هزینه ساخت هر متر مربع خانه چقدر است، آن‌ها را به دو دسته هزینه مصالح و حقوق کارکنان دسته‌بندی کرده است. در ادامه هر یک از این موارد را بررسی خواهیم کرد.

هزینه مصالح ساختمان‌سازی

با توجه به نوسانات بازار، قیمت متریال ساختمان‌سازی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. همچنین این مصالح به نسبت کیفیتی که دارند، شامل قیمت‌های متفاوتی می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توانیم مبلغ دقیقی را به عنوان هزینه مصالح ساختمان‌سازی در نظر بگیریم. با این حال باید توجه داشته باشید که قیمت ساخت هر متر خانه ۱۴۰۲، از امسال کمتر بوده است و طبیعتا باید نرخ تورم را برای پروژه‌های آتی خود نیز در نظر بگیرید.

حقوق کارکنان در اجرای پروژه

تورم و شرایط اقتصادی کشور سبب شده است که حقوق کارکنان به شکل چشمگیری افزایش پیدا کند. این یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در لیست هزینه هر متر ساخت خانه در نظر بگیرید. البته توجه داشته باشید که این میزان درآمد نسبت به تخصص کارکنان و میزان سختی کار آن‌ها متفاوت است.

مشارکت در ساخت خانه

بالا رفتن هزینه ساخت هر متر ساختمان سبب شده است که بسیاری از افراد نسبت به اجرای پروژه دو دل باشند. یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش چنین هزینه‌هایی، مشارکت در ساخت است. به کمک این روش نه تنها میزان هزینه‌ها کاهش می‌یابد، بلکه می‌توان با گروه تخصصی همکاری کرد.

گروه املاک سامان ملک، یکی از برترین فعالان این حوزه است که تجربه سال‌ها فعالیت در این زمینه را دارد. در حال حاضر با توجه به بالا رفتن هزینه ساخت هر متر مکعب مسکن در ایران، سامان ملک فقط در شهرهای یزد و رامسر فعالیت دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشارکت در ساخت رامسر یا یزد و بررسی قیمت ساخت هر متر خانه در شمال، می‌توانید با کارشناسان سامان ملک در ارتباط باشید.

کلام آخر

رشد صنعت ساختمان‌سازی و افزایش جمعیت سبب شده است که بسیاری از افراد به فکر ساخت سازه‌های جدید باشند. یکی از اساسی‌ترین نکات در مورد اجرای پروژه‌های ساختمان‌سازی، در نظر گرفتن هزینه ساخت هر متر خانه است. در این مطلب تلاش کردیم مهم‌ترین دسته‌بندی‌های هزینه را معرفی کنیم تا با توجه به بودجه مورد نظر بتوانید شرایط پیشرفت پروژه‌های ساختمانی خود را مورد سنجش قرار دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشارکت در ساخت یزد یا شهرهای دیگر می‌توانید با کارشناسان املاک سامان ملک در ارتباط باشید.