سونا و جکوزی؛ از طراحی تا ساخت

در کنار استفاده از سیستم استخری می‌توان دو فضای مهیج سونا و جکوزی را نیز با توجه به فواید درمانی و تفریحی آن‌ها ایجاد نمود. در دنیای پر از استرس و خستگی امروز، داشتن لحظاتی به منظور ریلکس کردن و کاهش میزان خستگی می‌تواند در میزان کارایی افراد تأثیر مثبت داشته باشد. ساخت سونا و جکوزی در کنار استخر‌ها از جمله پر طرفدارترین تجهیزات استخری است که افراد بسیاری به دنبال ساخت آن‌ها در کنار استخر‌های خانگی خود هستند.

سونا و جکوزی؛ از طراحی تا ساخت

 

بررسی سونا و جکوزی

استفاده از حوضچه‌های آب گرم یا همان خزینه‌های بخار از زمان‌های قدیم به خصوص در کشور ما رواج داشته است. امروزه با پیشرفت تجهیزات، سونا و جکوزی به عنوان فضا‌های لوکس این حوضچه‌ها در سیستم استخری طراحی و اجرا می‌شوند. ساخت سونا و جکوزی با توجه به متفاوت بودن ویژگی‌ها، و اجزای آن‌ها می‌تواند به روش‌ها و مدل‌های مختلف اجرا شود.

جکوزی و نحوه اجرای آن

جکوزی همان حوضچه‌های آب گرم مدرنیته است که با استفاده از متریال جدید و پمپ‌های حرفه‌ای دارای آب شفاف و خوش بو است. استفاده از جکوزی در بیشتر موارد به دلیل درمان درد مفاصل و استخوان‌ها است. علاوه بر این ایجاد آرامش در ذهن و روح افراد از مزیت‌های دیگر استفاده از آن به حساب می‌آید.

جکوزی در برابر استخر از اندازه و حجم کوچکتری برخوردار است. به همین علت استفاده از دستگاه‌های تصفیه و تحهیزات آن نسبت به استخر‌ها تفاوت دارد. جکوزی‌ها به دو صورت ساخت در محل و یا آماده ساخته می‌شوند.

استفاده از متریال سنگ و کاشی در ساخت جکوزی موجب شده تا روز به روز به تعداد طرفداران آن اضافه شود. به منظور طراحی و ساخت جکوزی، تعیین و انتخاب ملزومات تأسیساتی باید به صورت جداگانه انجام شود و هزینه‌های آن‌ها محاسبه گردد.

 

سونا و جکوزی؛ از طراحی تا ساخت

 

تجهیزات مورد استفاده در ساخت جکوزی شامل مواردی مانند فیلتر شنی، مبدل حرارتی، پمپ استخر، جت پمپ و دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده و گندزدا مانند دستگاه‌های کلرزن و پمپ تزریق کلر هستند که در هنگام ساخت آن نصب می‌شوند. با توجه به اینکه در جکوزی، پمپاژ سریع آب گرم موجب جدا شدن چربی‌های بدن و وارد شدن آن‌ها به آب می‌شود، استفاده از فلیتر شنی، دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده و تصفیه آب به دلیل کاهش کیفیت آب لازم و ضروری است.

مزایای استفاده از جکوزی

ساخت جکوزی و اجرای آن در کنار سیستم استخر به دلیل فواید آن انجام می‌شود. در زیر به برخی از فواید استفاده از آن اشاره می‌کنیم:

 • خاصیت آب درمانی
 • ایجاد حس آرامش در افراد
 • درمان درد مفاصل و استخوان‌ها
 • قابلیت نصب در آپارتمان، ویلا یا خانه‌های با متراژ کم به دلیل ابعاد کوچک آن
 • قابلیت اجرا در کنار حمام منزل

 

سونا و جکوزی؛ از طراحی تا ساخت

 

نکات مهم در ساخت جکوزی و اجرای آن

از جمله مهم‌ترین عواملی که در ساخت جکوزی باید در نظر گرفت، اندازه‌گیری فضای مورد نظر برای اجرای جکوزی است. پیمانکار تأسیسات که مسئول ساخت جکوزی را بر عهده دارد باید با اندازه‌گیری دقیق فضای مورد نظر کارفرما و ابعاد کاسه جکوزی بتواند یک ارزیابی قیمت برای ساخت جکوزی خانگی یا ویلایی را داشته و در اختیار کارفرما قرار دهد.

جکوزی‌ها در ابعاد مختلف بر اساس تعداد نفرات استفاده‌کننده و متناسب با هر رنج سنی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. بررسی اندازه، متریال استفاده شده در ساخت آن، میزان دمای آب، محل قرارگیری تجهیزات مانند پمپ، شیر‌ها، دستگاه‌های تصفیه و… از جمله نکاتی است که در هنگام ساخت و اجرای جکوزی باید مد نظر قرار گرفته شود.

همه چیز در مورد سونا

سونا؛ یک فضای مدرن از حمام‌های بخار قدیمی است که با توجه به خلاقیت مهندسان ساخت استخر، سونا و جکوزی به همراه به کار بردن ویژگی‌های مدرن، ساخته و اجرا می‌شود. یکی از دلایلی که موجب شد تا استفاده از سونا در بین افراد به خصوص ورزشکاران و کسانی که به دنبال تناسب اندام هستند، رواج پیدا کند، خواص درمانی آن، سلامتی، آرامش و اندام‌ایده‌آل به دست آمده در اثر استفاده از آن است.

 

سونا و جکوزی؛ از طراحی تا ساخت

 

در طراحی و ساخت سونا ، در نظر گرفتن ابعاد اتاقک ، قرار دادن پنجره دو جداره، ابعاد سکو‌های سونا، ارتفاع اتاقک و متریال استفاده شده لازم است. استفاده از رنگ‌های شیمایی در آن به دلیل کاربرد آن در تأمین سلامتی و برطرف نمودن بیماری‌های افراد ممنوع است.

انواع سونا

سونا یک اتاقک چوبی دارای سکو‌های چوبی است که با استفاده از بخار آب به شما در دفع سموم بدن در اثر تعریق کردن کمک می‌کند. دو نوع سونا خشک و بخار بر اساس میزان درجه حرارت و رطوبت وجود دارد که مهندسین تأسیسات با توجه به سلیقه کارفرما آن را اجرا می‌کنند.

۱. سونا بخار

ساخت سونا بخار با استفاده از متریالی مانند چوب، سنگ و کاشی قابل اجرا است. در این نوع سونا با استفاده از دستگاه‌های کنترل‌گر و سنسور‌های دیجیتالی می‌توانید مقدار تولید بخار و حرارت آن را تنظیم کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سونا بخار، بهبود تعریق بدن و عملکرد دستگاه تنفسی است که موجب می‌شود تا با سوزاندن کالری بتوانید به تناسب اندام مورد نظر خود دست یابید.

علاوه بر این بهبود گردش خون در بدن در اثر استفاده از سونا بخار موجب می‌شود تا عضلات سفت، شل شده و رنگ پوست شما روشن‌تر شود. درجه حرارت سونا بخار بین ۴۵ تا ۶۵ درجه سانتی گراد و میزان رطوبت آن بین ۴۰ تا ۶۵ درصد است. مدت زمان استفاده از آن بین ۶ الی ۱۵ دقیقه است.

سونا و جکوزی؛ از طراحی تا ساخت

 

۲. سونا خشک

یکی از ویژگی‌های مهم در ساخت سونا خشک، استفاده از هیتر به عنوان دستگاه و تامین‌کننده اصلی گرما و حرارت در این نوع سونا است. عملکرد ساده و نصب آسان این دستگاه موجب شده تا ساخت سونا خشک به راحتی انجام شود.

هیتر سونای خشک با اتصال به جریان برق مشابه با یک بخاری برقی مقدار حرارت و گرمای لازم را به وسیله برق تولید کرده و از قسمت بالایی، حرارت را به سمت سنگ‌های قرار داده شده بر روی سطح آن انتقال می‌دهد. این حرارت به صورت غیر مستقیم و از طریق سنگ‌ها در فضای سونا خشک پخش می‌شود.

جنس اتاقک استفاده شده در ساخت سونا خشک به دلیل کمبود میزان رطوبت موجود در آن، از چوب ترمو وود است که به منظور استفاده در دیوار‌ها، سقف و کف به کار برده می‌شود. میزان درجه حرارت آن بین ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد با میزان رطوبت ۵ تا ۱۰ درصد است. حداکثر مدت زمانی که یک فرد می‌تواند از سونا خشک استفاده کند، ۱۵ دقیقه است.

مزایای استفاده از سونا

 • دفع سموم بدن در اثر تعریق
 • کاهش وزن افراد به دلیل دفع سموم
 • باز شدن منافذ بدن
 • ایجاد آرامش، شادابی و نشاط
 • برطرف نمودن افسردگی
 • رفع سینوزیت و مشکلات سینوس
 • ایجاد انعطاف در مجرا‌های خونی با گردش جریان خون در بدن

کلام آخر

ساخت سونا و جکوزی یکی از پر طرفدارترین سیستم‌های استخری است که با تولید آب گرم و هم چنین بخار آب می‌تواند موجب ایجاد آرامش و شادابی در افراد شود. شرکت آریان استخر با دو دهه فعالیت از سال ۱۳۸۲ تا کنون موفق شده است با ارائه محصولات، خدمات و مدل‌های اجرایی خود در زمینه طراحی و ساخت استخر، سونا و جکوزی شما را تا پایان پروژه همراهی نماید.