معرفی روستای پلور

پلور، روستایی است یا اینکه جدیدا باید بگوییم پلور شهری است از توابع بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران ایران می باشد.روستا یا شهر پلور و گنج های پنهانش نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند در این گزارش با پلور که نزدیک تهران است اما فرزند مازندران نام دارد بیشتر آشنا شوید.
پلور منطقه ای کوهستانی است. تابستان آن بهاری بهشتی است. از آنجا که روستای پلور در بالای ارتفاع 2300 متر قرار دارد، هوای خنکی دارد.در اواخر فروردین و اویل اردیبهشت ماه برفها آب میشوند و تدریجا گل های وحشی رویش می کنند. در اردیبهشت ماه همه جا گل های زرد همه جا دیده میشوند و درختان شکوفه می کنند. در اواخر خرداد و اوایل تیر شقایق ها شکفته می شوند.

جغرافیای پلور

طبق تقسیمات جغرافیایی، پلور فرزند استان مازندران است، اما پاخور تهرانی ها درآنجا آنقدر زیاد است که خیلی از آنها این روستا را جزئی از تهران میدانند که البته این طرز تلقی همیشه برای مازندرانی های مهمان نواز یک شوخی خنده دار بوده است.

جاذبه های گردشگری پلور

بجز آب و هوای خوش و پاک این منطقه که یکپای ثابت جذب گردشگر در آن محسوب می شود،باورهای قدیمی مبنی بر وجود گنج های پنهان و نشستن پای صحبت ریش سفیدان پلور- که بیشترشان به دلیل یافت شدن سفالینه، آبگینه های کهنسال و وجود حجاری هایی به شکل ماهی و…روی دیواره قلعه دختر گمان میبرند زیر خاک پلور،گنجهایی خفته اند.و خیلی از آنها از تلاش هایشان برای یافتن این دفینه ها خاطره ها ساخته اند می تواند به عنوان بخشی از تاریخ شفاهی و سینه به سینه، گردشگران زیادی را به این محل بکشاند.

البته پر بیراه هم داستانگویی نمیکنند چون چشم خیلی ها تا به حال به سفالینه ها و آبگینه های فراوان متعلق به دوران پارت، ساسانی و اوایل ظهور اسلام در اینجا روشن شده است. کافی است ازجاده هراز عبور کنید تا این چشمه را ببینید. درهمین جا کوه سنگی با ویرانه های یک بنای تاریخی هم با نگاهتان بازی میکند.

مناطق تاریخی پلور

سوراخی که در نزدیکی این ویرانه ها، داخل یک صخره وجود دارد، شاید نشان از این داشته باشد که روزگاری مسیر گذر آب از کنار این ویرانه امروزی بوده است.بومی ها در روستای پلور،قصه های متفاوتی میگویند که ریشه در اسطوره و باورهای کهن آنها دارد. روستاییان پلور بر این باورندکه در گذشته های خیلی دور در بالای این کوه و دورن قلعه، دخترانی بودند در خدمت یک پادشاه افسانه ای بی نام که آب را پرستش میکرده اند.

این قلعه باستانی شباهت زیادی با قلعه دخترفیروزآباد (شیراز) دارد و برخی مستندات تاریخی موجود نشان می دهد که در این قلعه مراسم آیینی برگزار می شده است.
برای ورزشکارها هم جایی در پلور فراهم شده تا حوصله شان سر که نرود هیچ، بشاش و سرحالب رگردند سر خانه و زندگی شان. دیواره های صخره نوردی در مجتمع کوهستانی پلور با مساحتی بیش از 900 مترمربع در 3 بخش سرطناب،بولدرینگ و سرعت، اوقات خوشی را برای این دسته از گردشگران تدارک می بیند.

طبیعت پلور

بلندترین قله ایران در همسایگی پلور است. دماوند، کوهی که سر از افسانه های اساطیری و دیوان شعرا در آورده در دوران چهارم زمین شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده، از این نظر جوان محسوب می شود و از 38500 سال پیش که فوران کرد، تا امروز خفته است.
این آتشفشان لقب بلندترین آتشفشان خاورمیانه را هم یدک می کشد. همه که پای فتح کردن این قله 5 هزار و خرده ای متری را ندارند؛ بنابراین ما به نقل از آنهایی که دستی در کار دارند، می نویسیم که قطر دهانه آتشفشان حدود 400 متر است، دریاچه های یخی، مرکز آن را پوشانده و در حاشیه آن دو دخانهایی وجود دارد که باعث زرد شدن رنگ زمینهای اطراف شده است.

 

آبشار یخی بلندترین آبشار خاورمیانه ارتفاع 5100 متری در مسیر جنوبی واقع است تنها در تابستان ها آب دارد. در پناهگاه گوسفندسرا واقع در کوهپای هدر ارتفاع 2950 متری) بارگاه سوم درجنوبی (در ارتفاع 4150 متری) پناهگاه سیمرغ در یال غربی (در ارتفاع 4150 متری) پناهگاه تخت فریدون در یال شمال شرقی (در ارتفاع 4360 متری) و جان پناه فلزی در جبهه شمالی در ارتفاع4000 متری به روی کوهنوردانی که از سنگ و صخره و سرما نترسیده و خود را به کوهستان سپرده اند، باز است. یخچال های معروف دماوند ، یخچال سیوله (جبهه شمالی)، یخچال دوبیسل(جبهه شمالی)، یخچال عروسک ها(جبهه شمالی) ، یخچال دره یخار (شمال شرقی)، یخچال شمال غربی و یخچال غربی است.

پلور یکی از بزرگترین معاوا های عشایر عزیز در منطقه غزی مزدا و دشت لار نیز می باشد که این عشایر اکثرا ساکنین ییلاق های مسیر جاده هراز به سمت آمل می باشند که قرن هاست زندگی در این منطقه را دارند و ادامه می دهند.که اکثرا دام های گوسفند دارند و در فصل بهار و تابستان ییلاق عشایر در منطقه لار و پلور را می گذرانند.

یکی دیگر از جاذبه های پلور رستوران هایی هستند که در مسیر جاده هراز با غذاهای عالی و لذیذ خود هر شخصی را به خود جلب می کنند صبحانه های مفصل و به همراه ناهار و شام هایی که اکثرا از لبنیات و گوشت طبیعی که از دشت لار و از دامداران همین منطقه تهیه شده فراهم می گردد پلور و دشت لار بهشتی در دامنه کوه دماوند می باشد که مردم این منطقه تمامی مایحتاج زندگی خود را از همین طبیعت تهیه می کنند وجود رودخانه لار که یکی از بزرگترین تامین کننده آب رودخانه هراز و سد لار می باشد به همراه ماهی قزل آلای خال قرمز که نسلش بابت صید بی رویه و حوضچه های ماهی در حال انقراض می باشد. عسل طبیعی لار که از دشت های پر از گل و دشت شقایق لار به عمل می آید . گوشت و لبنیات طبیعی و گیاهان دارویی همچون باریجه و گلپر گل گاو زبان پونه بابونه آویشن خشخاش و بسیاری از گیاهان دارویی که به صورت خودرو و طبیعی در این منطقه وجود دارند . طبیعت زنده و پویای این منطقه که حیوانات بومی و وحشی در این منطقه از چهارپایان و پرندگان بسیار زیاد ومنحصر به فرد می باشد در کل پلور فرزند مازندران و بهشت زیبای مازندران می باشد.
به همین دلایل و آب و هوای خوب این منطقه در سال های اخیر تعداد خوش نشین و ساخت و ساز ویلا در این منطقه بسیار زیاد شده که بعضی از این ساخت و ساز ها نیز غیر قانونی بوده و مشکلات زیادی را برای افراد بومی و طبیعت منطقه ایجاد کرده است. اما داشتن ویلا در این منطقه همیشه آرزوی هر شخصی می باشد.

خریدزمین پلور ، خرید ویلا پلور ، املاک پلور

منبع: ویلا املاک