تاریخچه متل قو

متل قو که امروز به نام سلمان شهر می شناسیم تاریخچه آن به سال های 40 و 50 شمسی می رسد.این منطقه منعلق به اربابی به نام جمشید جوانسیر بود.مالک سابق متل‌قو، کتابی هم منتشر کرده و در آن نوشته «آن روزها حتي هتل چالوس هم پلاژي نداشت و ما به نوشهر رفته و راهي به کنار دريا پيدا مي‌کرديم. به ندرت هم کسي در دريا به چشم مي‌خورد… همين سفرها هر بار من را بيشتر به اين منطقه علاقه‌مند کرده و يکي از دلايل اصلي قبول سرمايه‌گذاري براي گرفتن باغ در شمال بود.»

عکس تاریخی متل قو

داستان ساخت متل قو از این قرار بود که یک روز کنار دريا، چشم جوانشير مالک متل قو به دسته‌اي قو مي‌افتد که داشتند شنا مي‌کردند و محو تماشاي «شکوه و زيبايي» اين پرندگان بود، که ناگهان گفت : «نمي‌دانم چرا با ديدن آن‌ها به فکر ساختن متل افتاده و تصميم گرفتم نام آن را هم «قو» بگذارم. نزديک 5 ماه به عيد مانده بود و با خودم فکر مي‌کردم آيا ساختن متل و تهيه لوازم آن در اين مدت عملي است؟ به خودم گفتم: تو که مي‌خواهي از پشتکار موج‌ها درس بگيري، اين يک مورد براي امتحان خودت بد نيست… من سفرهاي متعددي به آمريکا کرده و متل‌هاي زيادي ديده بودم که هيچ‌کدام کنار دريا نبودند. فقط مي‌دانستم مشخصه اصلي متل اين است که مسافر مي‌تواند اتومبيل خود را کنار اطاق پارک کند!»

«عيد آمد. صبح روز عيد من با کارگران جلوي متل ايستاده و با هم صحبت مي‌کرديم: آيا کسي اين جا مي‌آيد و حاضر مي‌شود در اين اتاق‌ها زندگي کند؟ساعت 11 صبح بود که به من اطلاع دادند اطاق‌ها پر و مسافر براي اجاره اتاق هست، که البته کاري نمي‌شد کرد!»

اين يک شروع عالي براي متل و آغازي بر شکل گرفتن يک آبادي بزرگ در اين منطقه بود؛ جايي که اولين متل ايران لقب گرفت و بعدها به مشهورترين شهر توريستي کشور بدل شد.

«افتتاح متل سروصداي زيادي به راه انداخت و متل‌قو شهرت عجيبي پيدا کرد. طوري که کم‌کم به صورت يک گردشگاه عمومي در تمام فصول سال در آمد و بعد هم سروکله دست‌فروش‌ها و مشاغل ديگر پيدا شد و روز به روز جمعيت بيش‌تر شد.»

متل قو

متل قو کجاست ؟

متل قو در حاشیه دریای خزر و در شهرستان عباس آباد استان مازندران واقع شده است. در این شهر ساحل، دریا، جنگل، غار و بسیاری دیدنی های دیگر از جاذبه های آن به شمار می رود، به گونه ای که این شهر با فقط ۱۴ هزار نفر جمعیت، در روزهای تعطیل حدود ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای می دهد. وقتی به این شهر نزدیک می شویم به تابلویی می رسیم که نام سلمان شهر روی آن نوشته شده اشت، اما مردم اغلب آن را با نام متل قو می شناسند و در میان محلی های این منطقه از آن به نام ساقی کلایه یاد می شود. این شهر تفریحی از شمال به دریای خزر، از جنوب به رشته کوه البرز، از غرب به شهر عباس آباد و از شرق به شهر کلارآباد محدود شده است و دارای ۷۵۰ هکتار مساحت است.

سلمان شهر نام جديدی است كه بعد از انقلاب اسلامی برای اين شهر انتخاب شده است. در گذشته به اين شهر «ساقی كلايه» گفته می‌شد و به دليل وجود متلی بنام قو در اين شهر آن را متل قو نيز می‌شناختند. سلمانشهر، شهر جديدی است كه با شروع شهرک سازی در اوايل سال ۱۳۴۰ پا گرفت و در سال ۱۳۴۱ دارای شهرداری شد. اولين شهرک در این منطقه، «دریا گوشه» نام داشت.

یکی از شهرک های برند نزدیک متل قو شهرک ساحلی امیردشت می باشد.

شهرهای مختلف استان مازندران هر کدام از جنبه های متفاوتی مورد توجه گردشگران قرار گرفته اند. متل قو یکی از این معدود شهرهای شمالی کشور است که در آن کوه و دریا به یکدیگر بسیار نزدیک‌اند که همین موضوع بر زیبایی این شهر افزوده است.
جمعیت این شهر در روزهای عادی به 14 هزار نفر هم نمی‌رسد اما در ایام تعطیلات حدود 200 هزار نفر به این شهر مراجعه می‌کنند.

خرید ویلا متل قو  

منبع: ویلا املاک

اشتراک گذاری در :
Telegram
WhatsApp