همه چیز در مورد شرایط خرید زمین در شمال + انواع آن

آیا خرید زمین در شمال برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟ بهترین نوع زمین در شمال چیست؟ امروزه، با مهاجرت مردم به سمت استان‌های شمالی کشور، تقاضای خرید زمین در این مناطق افزایش داشته است، به همین دلیل زمین‌های با کاربری مسکونی و مجوز ساخت، کم پیدا می‌شود. بیشتر افراد به قصد سرمایه‌گذاری، برای خرید زمین در شهر‌های شمالی اقدام می‌کنند. اما قبل از هر چیز این سؤال را از خودتان بپرسید که به غیر از سرمایه‌گذاری، چه هدفی از خرید زمین در شمال دارید؟

در این مقاله از  ویلا املاک شمال با انواع کاربری و مزایای خرید زمین در شمال کشور آشنا می‌شویم. اگر تصمیم دارید، یک قطعه زمین در این شهر‌ها بخرید ولی نمی‌دانید کدام نوع کاربری بهتر است، تا انتهای متن را بخوانید.

انواع کاربری‌های زمین در شمال کدام است؟

در سال‌های اخیر، خرید و فروش زمین در بسیاری از شهر‌های شمالی، مورد توجه قرار گرفته و بازار پررونقی داشته است. شناخت انواع کاربری زمین به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را برای خرید زمین شمال داشته باشید. در ادامه، به چند مورد از کاربری‌های متداول، اشاره می‌کنیم.

کاربری مسکونی

کاربری مسکونی در واقع برای زمینی است که در بافت قانونی برای ساخت بنا قرار دارد و تمامی مجوز‌های لازم را از شهرداری یا دهیاری، گرفته یا می‌توان در آینده مجوز ساخت و ساز ویلا یا آپارتمان را برای آن اخذ کرد. این گونه زمین‌ها از دید سرمایه‌گذاری در شمال طرفداران زیادی دارد.

کاربری کشاورزی

زمین‌های با کاربری کشاورزی، به منظور انجام فعالیت‌های کشاورزی، خرید و فروش می‌شوند. این زمین در دو نوع زراعی و باغی است. در زمین‌های زراعی امکان کاشت برنج، گندم، سبزیجات و انواع صیفی را دارید و در زمین‌های باغی می‌توانید با حصارکشی در اطراف آن به کاشت درختان مرکبات مشغول شوید.

کاربری تجاری

این زمین‌ها دارای سند تجاری با اجازه نصب تابلو هستند. از زمین‌های با کاربری تجاری می‌توانید برای ساخت کافه، رستوران و انواع فروشگاه استفاده کنید.

کاربری جنگلی و جلگه ای

سازمان جنگلبانی مجاز است اراضی جنگلی جلگه‌ای شمال کشور را برای تبدیل به زراعت یا باغ یا مرتع یا نهالستان یا ایجاد جنگلهای‌ مصنوعی یا علوفه‌کاری و دامپروری با رعایت مواد ماده 31 تا 41 به اشخاص حقیقی با حقوقی به اجاره واگذار کند و یا بفروشد.

کاربری صنعتی

این نوع زمین‌ها معمولا در خارج شهر‌ها و داخل شهرک‌های صنعتی قرار دارند. از زمین‌های با کاربری صنعتی، می‌توانید برای راه‌اندازی کارخانه‌ها، تولیدی‌ها، انبار‌ها و کارگاه‌های کوچک و بزرگ استفاده کنید.

انواع کاربری مسکونی زمین در شمال با توجه به موقعیت جغرافیایی

یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های خرید زمین در شمال، زمین‌های با کاربری مسکونی و دارای مجوز احداث ساختمان است. بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به شهر‌های شمالی یا سرمایه‌گذاری در ساخت و ساز املاک شمال را دارند، به دنبال این زمین‌های ارزشمند هستند.

خرید و فروش این زمین‌ها در شمال به نسبت انواع کاربری‌های دیگر، بیشتر است. به همین دلیل می‌توان خرید زمین مسکونی در این شهر‌ها را یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل برای آینده دانست. در ادامه انواع زمین مسکونی از نظر موقعیت جغرافیایی را بررسی می‌کنیم.

زمین‌های ساحلی

خرید زمین ساحلی در شمال

خرید زمین ساحلی

زمین‌هایی که فاصله کمی با دریای خزر داشته و در خط ساحلی قرار دارند را زمین‌های ساحلی گویند. این زمین‌ها در مقایسه با زمین‌های جنگلی و شهرکی، به دلیل دسترسی آسان به دریا و آب و هوای مطلوب، محبوبیت بیشتری دارند. معمولا اولین انتخاب هر شخصی برای سرمایه‌گذاری در ساخت ویلا، خرید زمین ساحلی شمال است. همچنین از لحاظ قیمتی، زمین‌های ساحلی جزء گران‌ترین زمین‌های شمال هستند.

ویژگی‌های خرید زمین ساحلی در شمال

 • نزدیک بودن به ساحل دریا
 • پتانسیل بالای افزایش قیمت
 • دسترسی آسان به جاده اصلی
 • دسترسی راحت به مراکز خرید، خدمات شهری و درمانی
خرید زمین در شمال

این زمین‌ها در نزدیکی جنگل و مناطق کوهپایه‌ای قرار دارند. اگر دوست دارید در دل طبیعت سرسبز جنگل‌های شمال، یک ویلای رویایی بسازید، این زمین‌ها برای شما مناسب هستند. زمین جنگلی با توجه به موقعیت مکانی آن قیمت پایین‌تری دارد. در نتیجه با هزینه اندک می‌توانید در این مناطق سرمایه‌گذاری کنید. البته توجه داشته باشید، تنها زمین‌هایی که خارج از اراضی جنگلی و در بافت شهر قرار دارند، می‌توانند، مجوز‌های ساخت و ساز را اخذ کنند.

مزایای خرید زمین جنگلی در شمال

 • دسترسی به طبیعت و جنگل
 • منطقه خلوت و آرام
 • آب و هوایی عالی
 • قیمت‌های کمتر
خرید زمین شهرکی چلک

این نوع زمین‌ها دارای متراژ و قیمت‌های متفاوتی هستند. به همین دلیل طرفداران خاصی نیز دارند. زمین‌های شهرکی، در 2 نوع، ابعاد بزرگ و هکتاری برای ساخت شهرک‌های ساحلی یا جنگلی و زمین‌های قطعه‌بندی شده و با مساحتی کمتر برای ساخت ویلا داخل شهرک وجود دارند. با خرید زمین شهرکی در شمال می‌توانید طبق قوانین ساخت و ساز آن شهرک برای خود یک ویلای زیبا با معماری مدرن بسازید. این زمین‌ها به دلیل امنیت بالای شهرک‌ها، موقعیت مناسبی را برای سرمایه‌گذاری مطمئن در ساخت و ساز به شما می‌دهند.

مزایای خرید زمین شهرکی در شمال

 • امنیت سرمایه‌گذاری
 • دارای انشعابات کامل گاز، برق، آب و تلفن
 • محوطه‌سازی و خیابان آسفالت
 • دسترسی به امکانات رفاهی اختصاصی

زمین‌های جاده به ساحل

این زمین‌ها، معمولا داخل کوچه ویلایی منتهی به دریا و بافت مسکونی قرار دارند. همچنین با توجه به موقعیت آن، مناسب ساخت ویلا و آپارتمان در شمال، هستند. برخی از زمین‌های جاده ساحلی، با توجه به نزدیک بودن به جاده اصلی، قابلیت ساخت واحد‌های تجاری را نیز دارند. با خرید زمین جاده به ساحل در شمال، می‌توانید یک سرمایه‌گذاری با قیمت مناسب‌تر نسبت به زمین‌های خط ساحلی را داشته باشید.

در نهایت، برای خرید زمین و ساخت ویلا شمال، باید اسناد و مدارک مربوطه را به دقت بررسی کرده و تمامی موارد قانونی را در معامله این نوع زمین‌ها رعایت کنید.

سؤالات متداول

قیمت زمین در شمال با توجه به موقعیت جغرافیایی، دسترسی به مهم‌ترین مسیر‌های ارتباطی، متراژ زمین، ساحلی، جنگلی یا شهرکی بودن آن و نزدیکی به مراکز تفریحی و تجاری تعیین می‌شود. اگر به دنبال خرید زمین‌های ساحلی و جنگلی با قیمت مناسب و موقعیت مکانی عالی هستید؛ با مشاورین ویلا املاک شمال  در تماس باشید.

بله، امنیت بالا، مجوز ساخت، قیمت مناسب، محوطه‌سازی، دسترسی آسان و کوچه‌های آسفالت، باعث شده خرید زمین‌های شهرکی، به عنوان یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل محسوب شود.

دسترسی به دریای خزر، رشد قیمتی بسیار بالا در کنار یک سرمایه‌گذاری مطمئن و پرسود در طولانی مدت از ویژگی‌های خرید زمین ساحلی در شمال است.

قبل از معامله خرید زمین، باید شرایط زمین، سند، کاربری و موقعیت جغرافیایی آن را در نظر بگیرید. همچنین اطمینان حاصل کنید که زمین جزء اراضی جنگلی نباشد. برای اطلاع از شرایط خرید زمین جنگلی در شمال با کارشناسان با تجربه ویلا املاک مشورت کنید.

جمع‌بندی

همانطور که در مقاله مطالعه کردید؛ برای خرید زمین در شمال، حتما هدف‌تان از این کار را مشخص کنید. تعیین نوع کاربری زمین، موقعیت جغرافیایی و بررسی شرایط مالکیت و سند زمین از مهمترین کار‌هایی است که باید قبل از معامله زمین انجام دهید. اگر دوست دارید در آینده یک ویلا در کنار ساحل دریای خزر بسازید، زمین ساحلی در شمال بهترین گزینه برای شما خواهد بود ولی اگر به طبیعت سرسبز شمال و زندگی در دل جنگل علاقه‌مند هستید، خرید زمین جنگلی در شمال، به شما پیشنهاد می‌شود.

برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از شرایط سرمایه‌گذاری، با کارشناسان مشاورین ویلا املاک تماس بگیرید. این مجموعه، با یک دهه فعالیت در زمینه املاک شمال و در اختیار داشتن افراد حرفه‌ای و آشنا به شهر‌های شمالی، گزینه‌های مناسبی را برای خرید زمین ساحلی، جنگلی یا شهرکی، با شرایط ویژه در اختیار شما قرار می‌دهد.

در این متن به بررسی ویژگی‌های انواع کاربری زمین در مناطق شمالی پرداختیم. اگر شما هم سؤالی در این مورد دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله به شما در تصمیم‌گیری بهتر برای خرید زمین در شمال کشور کمک کند.

همه چیز در مورد معماری + تعاریف تا شناخت