پلان، یک طراحی نمودار دوبعدی است که طرح اولیه یک ویلا یا خانه را از نمای بالا نشان می‌دهد. این طرح، رابطه بین اتاق‌ها و نحوه حرکت افراد در آن‌ها را مشخص می‌کند. پلان‌ها نشان می‌دهند که چگونه عناصر مختلف طراحی ممکن است در یک فضا به نظر برسند. به کمک طراحی پلان ویلا می‌توان قبل از ترسیم نقشه‌های واقعی، به هرگونه نقص بالقوه در طراحی پی برد.

چگونه پلان ویلا طراحی کنیم؟ طراحی حرفه ای

هدف از طراحی پلان چیست؟

دلایل متعددی برای طراحی پلان ویلا قبل از شروع یک پروژه ساختمانی وجود دارند:

  • پلان مفاهیم را به اشکال ملموس تبدیل می‌کند. در واقع، پلان‌ها نقشه‌های معماری هستند که به شما دید هوایی از خطوط ابعاد، اندازه‌گیری‌ها و روابط فضایی بین اشیا و وسایل را ارائه می‌دهند. آن‌ها چیزی فیزیکی به سازنده یا طراح می‌دهند تا با نگاه به آن‌ به ایده پروژه پی ببرد.
  • پلان تنظیم برنامه‌ریزی را آسان‌تر می‌کند. طرح‌های پلان به شما امکان می‌دهند ببینید در فضایی که در اختیار دارید، چه می‌توان کرد. به کمک پلان می‌توانید به‌خوبی اجزای مختلف ویلا را در کنار یکدیگر تنظیم کنید.
  • ایجاد یک پلان، ایده‌های طراحی شما را به وضوح منتقل می‌کند و می‌تواند به صرفه‌جویی در وقت و هزینه هنگام خرید مواد یا استخدام کارگران کمک کند. هرچه جزئیات بیشتری را در برنامه‌های خود بگنجانید، فرآیند ساخت و ساز کارآمدتر خواهد بود.
  • پلان می‌تواند به ایجاد تصویر بزرگ کمک کند. اگر یک مشاور املاک و مستغلات هستید یا کسی که به دنبال خرید خانه است، یک پلان می‌تواند به شما کمک کند فضایی بالقوه را برای آنچه که هست و می‌تواند تبدیل شود، تصور کنید.

طراحی پلان ویلا باید شامل چه مواردی باشد؟

چه در حال ایجاد پلان‌های ساختمانی ویلا باشید و چه فضای کاری ایده‌آل را تصور کنید، پلان معمولا دارای ویژگی‌های زیر است:

تمام فضاهای زندگی و کار: نقشه ساختمان ویلا باید مکان و چیدمان اتاق‌خواب‌ها، راهروها، حمام‌ها، آشپزخانه، گاراژ یا زیرزمین را نشان دهد.

پلان ویلا باید چیدمان اتاق‌ها و مناطق مختلف در هر طبقه را نشان دهند. در پلان، مواردی مانند این که  راهروها و راه‌پله‌ها چگونه اتاق‌های جداگانه را به هم متصل می‌کنند، مشخص می‌شود.  

در و پنجره: پلان باید محل درب‌ها، ارتفاع و عرض پنجره‌ها و ارتفاع عرض درب‌ها و همچنین محل قرارگیری درب‌ها را نشان دهد.

علاوه بر چیدمان اتاق‌ها و فضاها، یک پلان می‌تواند به شما کمک کند فضای مورد نیاز برای وسایل داخلی مانند اجاق‌ها و یخچال‌ها، ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی را مشخص کنید. اگر قصد دارید امکاناتی مانند شومینه یا پاسیو را در ویلا بگنجانید، باید آن را در طرح پلان ویلا نشان دهید. یک پلان باید استفاده از هر اتاق و وسایلی درون آن را به تصویر بکشد.

چگونه پلان ویلا طراحی کنیم؟ طراحی حرفه ای

5 نکته برای اندازه‌گیری فضای ویلا

نقشه‌ها و طراحی حرفه ای ویلا با اندازه‌گیری‌های دقیق شروع می‌شود. برای راهنمایی در مورد نحوه اندازه‌گیری فضای خود، موارد زیر را در نظر بگیرید:

از بیرون شروع کنید

طراحی پلان ویلا را با اندازه‌گیری دیوارهای بیرونی شروع کنید. شما باید این اندازه‌ها را خارج از پلان طبقه نشان دهید (در غیر این صورت، ممکن است آن‌ها را با اندازه‌گیری‌های دیوار داخلی اشتباه بگیرید).

دیوارهای داخلی را اندازه‌گیری کنید

دانستن طول دیوارها برای تمام پلان‌های ساختمان، چه برای طراحی تجاری و چه برای طراحی ویلا، ضروری است. باید ارتفاع دیوارهای خود را از کف تا سقف اندازه‌گیری کنید. برای محاسبه متراژ هر اتاق، طول آن را در عرض ضرب کنید.

ورودی‌ها را اندازه‌گیری کنید

یک پلان کامل اندازع طول، عرض و ارتفاع همه ورودی‌ها را نشان می‌دهد، مانند سرسرا یا ورودی پشتی.

پنجره‌ها را اندازه بگیرید

میزان باز شدن پنجره را اندازه بگیرید. سقف تا کف را اندازه بگیرید، سپس از هر دو سر به سمت بیرونی پنجره بروید تا ببینید پنجره چقدر روی دیوار قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که پنجره‌ها به کدام سمت هستند تا مشخص شود که یک اتاق چقدر نور خورشید دریافت می‌کند. اگر قصد اضافه کردن قالب‌ها یا تزئینات را دارید، اندازه‌گیری‌های تخمینی را برای آن‌ها جداگانه ثبت کنید.

درها را اندازه بگیرید

ارتفاع و عرض درب را اندازه‌گیری کنید، سپس جهت حرکت آن (به داخل یا خارج از اتاق) را مشخص کنید. فضای قوس باز درب‌ها و طول بین انتهای دیوار و چارچوب درب را نیز اندازه‌گیری کنید.

نحوه طراحی پلان ویلا

شما می‌توانید پلان‌های دو بعدی را با دست ترسیم کنید یا از نرم‌افزار طراحی سه‌بعدی برای ترسیم تمام نقشه‌های معماری استفاده کنید. چه در حال ترسیم پلان با دست یا نقشه‌برداری آن در نرم‌افزار کامپیوتری باشید، نکات زیر می‌توانند به طراحی حرفه ای ویلا کمک کنند:

فضای خود را انتخاب کنید

برای شروع، باید نوع پلانی را که می‌خواهید طراحی کنید، بدانید. آیا قصد دارید پلانی برای یک ویلا یک طبقه طراحی کنید یا می‌خواهید طراحی یک ویلا دوبلکس یا تریپلکس را انجام دهید؟

ابعاد خود را بشناسید

اگر در حال ایجاد یک پلان برای یک ساختمان موجود هستید، اندازه‌گیری‌های دقیقی از فضا انجام دهید. اگر می‌خواهید برای ساختمانی که هنوز وجود ندارد، پلان طراحی کنید، باید قبل از کشیدن دیوارها یا اضافه کردن امکانات، مترمربع کل فضایی را که با آن کار می‌کنید، بدانید. بدین ترتیب مطمئن خواهید شد که فضای کافی برای آن دارید.

با مداد شروع کنید

اگر پلان زمین را با دست ترسیم می‌کنید، علامت‌گذاری‌های خود را روشن و قابل پاک کردن نگه دارید. می‌توانید از کاغذ گراف برای راهنمایی دقیق‌تر طرح‌های خود استفاده کنید.

چگونه پلان ویلا طراحی کنیم؟ طراحی حرفه ای

طراحی خود را در مقیاس بکشید

پلان‌ها را در مقیاس بکشید تا طرح نهایی شما دقیق باشد. اطمینان حاصل کنید که نسبت‌های اندازه‌گیری خود را به درستی تبدیل کرده‌اید.

ویژگی‌های پلان را علامت‌گذاری کنید

از علامت‌گذاری‌ها، اختصارات یا نمادهای صحیح استفاده کنید. چند خلاصه یا تصویر متداول وجود دارد که اجرای طرح شما را برای معماران و طراحان آسان‌تر می‌کند. به عنوان مثال، دیوارهای بیرونی خود را با خطوط تیره‌تر و ضخیم‌تر از دیوارهای داخلی خود علامت بزنید. پنجره‌ها با مجموعه‌ای از خطوط دوتایی نشان داده می‌شوند، در حالی که قوس‌ها جهت حرکت درب‌ها را نشان می‌دهند. “WC” مخفف “water closet” است که مکان و چیدمان حمام را نشان می‌دهد و “HW” مخفف “hot water” است که مکان آبگرمکن را نشان می‌دهد.

اضافه کردن امکانات

فضایی را برای چیدمان مبلمان مانند نیمکت‌ها و قفسه‌های کتاب و وسایلی مانند واحدهای تهویه مطبوع، سیم‌کشی و پریزها اختصاص دهید. به جای آن‌ها در اتاق و میزان فضایی که اشغال می‌کنند، توجه کنید. گنجاندن اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که آیا هر یک از وسایل دائمی شما عملکرد سایر ویژگی‌ها را مسدود یا مهار می‌کند یا خیر.

بدانید که پنجره‌ها به کدام سمت هستند

نور طبیعی، یک عنصر مهم برای هر فضایی محسوب می‌شود. شما باید بدانید که آیا پنجره‌های شما رو به شمال، شرق، جنوب یا غرب هستند. این امر می‌تواند تفاوت زیادی در ظاهر اتاق و رنگ‌ها و طرح‌هایی که انتخاب می‌کنید، ایجاد کند. می‌توانید از نماد جهت‌نمای قطب‌نما برای جهت‌دهی طرح‌بندی خود استفاده کنید.

یک نمای جانبی رسم کنید

در حالی که پلان نمای پرنده‌ای از کل طبقه ارائه می‌دهد، نمای جانبی می‌تواند منظر متفاوتی از محل قرار دادن وسایل یا ساخت و ساز ارائه دهد.

جمع‌بندی

طراحی پلان ویلا کمک می‌کند دید دقیق‌تری نسبت به اجزای مختلف ساختمان مانند اتاق‌ها، آشپزخانه، راهروها، امکانات، انباری، گاراژ و … داشته باشید. برای طراحی حرفه ای ویلا داشتن یک پلان دقیق و کاربردی بسیار ضروری است.

اصول طراحی پلان ویلا