نحوه محاسبه قیمت پنجره دوجداره

درب و پنجره‌های دوجداره علاوه بر زیبایی و ظاهر مدرنشان، مزیت‌های دیگری نیز دارند که باعث رونق فروش آن‌ها در بازار شده است. یکی از دلایلی که استفاده از این محصولات را در صنعت ساخت و ساز افزایش داده، پایین بودن هزینه تعمیرات، مقاومت بالا در برابر رطوبت و اشعه ماوراء بنفش و عمر و دوام طولانی مدت است. اما قیمت پنجره و درب‌های یو پی وی سی چقدر است و چطور محاسبه می‌شود؟ این سوالی است که زمان خرید پنجره دوجداره برای بسیاری از مشتریان وجود دارد. در این مطلب قصد داریم به این پرسش، پاسخ دهیم؟

قیمت پنجره دوجداره

قیمت پنجره دوجداره

قیمت درب و پنجره UPVC چقدر است؟

مشخص کردن قیمت این محصولات براساس معیارهای متعددی صورت می‌گیرد. وقتی به فروشگاه‌هایی که در زمینه فروش در و پنجره دوجداره فعالیت دارند، سر می‌زنید با کالاهای زیادی روبرو می‌شوید که قیمت آن‌ها با یکدیگر یکسان نیست. دلیل این موضوع عوامل متعددی است که عبارتند از:

طراحی و ظاهر پنجره دوجداره

یکی از عوامل مهم نوع طراحی است که بر روی پنجره‌های UPVC اجرا شده است. قطعا زمان خرید پروفیل در و پنجره به ظاهر آن توجه زیادی دارد که نحوه باز شدن آن چگونه است. تعداد بازشوها، فیکس و حتی نحوه باز شدن پنجره به صورت دو جهته، کشویی و یا تک حالته از عواملی است که می‌تواند بر روی قیمت این محصول تاثیر داشته باشد.

ابعاد پنجره دوجداره

از دیگر عواملی که بر روی محاسبه قیمت پنجره‌های دوجداره تاثیر می‌گذارد، ابعاد محصول است. به طور کلی ابعاد استاندارد این محصولات 140*140 سانتیمتر است که به عنوان یک واحد محاسبه می‌شود. حال اگر قرار باشد دو پنجره دوجداره پی‌وی‌سی با همین اندازه استاندارد نصب کنید، هزینه آن دو برابر یک پنجره مشخص شده خواهد بود.

برای مشخص شدن قیمت هر متر مربع از این پنجره‌ها، باید قیمت نهایی را بر متر مربع تقسیم کنید. سپس متراژ تعداد پنجره‌هایی را که برای ساختمان نیاز دارید، بر عدد بدست آمده ضرب کنید تا بتوانید قیمت نهایی تعداد پنجره‌های لازم برای ساختمان خود را بدست آورید.

نوسانات بازار ارز

در سال‌های اخیر که شاهد تغییرات زیادی در بازار ارز و قیمت دلار بوده‌ایم، قیمت نهایی درب و پنجره‌های UPVC از آن بی‌نصیب نمانده است. به طوری که تا حدودی دلیل افزایش قیمت این محصولات به افزایش قیمت دلار مربوط می‌شود.

قیمت پروفیل مصرف شده

خرید پروفیل در و پنجره توسط کارگاه‌های تولید این محصولات صورت می‌گیرد. برخی از شرکت‌ها نیز که در زمینه تولید در و پنجره دوجداره فعالیت دارند، ممکن است به طور مستقیم پروفیل‌های UPVC را خودشان تولید کنند که در این صورت هزینه تولید محصول نهایی برایشان کمتر خواهد بود.

ابعاد در و پنجره به معنای میزان مصرف پروفیل است که می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت آن شود. این ماده اولیه از نظر سری و عرض شامل سه نوع مختلف است که عبارتند از:

–         سری ۶۰ با عرض ۶۰ میلی‌متر

–         سری ۷۰۰

–         سری 80

شیشه مصرفی

برای ساخت در و پنجره از شیشه‌های مخصوص استفاده می‌شود که لابه‌لای آن از گاز آرگون استفاده می‌شود. این گاز مانع از انتقال انرژی حرارتی و برودتی از داخل ساختمان به خارج می‌شود. از سوی دیگر عایق خوبی برای جلوگیری از سر و صدا در داخل اتاق است. استفاده از این گاز نیز برای تولید پنجره‌های دوجداره هزینه‌بر است.

اگر به سراغ پنجره‌های سه جداره بروید، لایه سوم لمینت است که مطمئنا باعث افزایش قیمت این محصولات خواهد شد. شیشه‌هایی نیز که برای ساخت پنجره استفاده می‌شود، از نظر کیفیت، مقاومت و استحکام در برابر تغییرات دما و اشعه ماوراء بنفش نسبت به شیشه‌های معمولی کیفیت بالاتری دارند که می‌تواند بر روی قیمت نهایی آن تاثیر داشته باشد.

خرید پنجره دوجداره

خرید پنجره دوجداره

کیفیت یراق‌آلات استفاده شده

یراق‌آلاتی که برای ساخت پنجره استفاده می‌شود، شامل لولا، دستگیره و سایر پیچ و پرچ‌هایی که است که برای تکمیل این محصولات کاربرد دارد. کیفیت این محصولات می‌تواند بر روی قیمت پنجره دوجداره تاثیر داشته باشد. علاوه بر پروفیل یو پی سی، این ابزارهای کوچک نیز می‌تواند باعث افزایش قیمت درب و پنجره‌های UPVC شود.

برخی از تولیدکننده‌ها برای ساخت این محصولات، یراق‌آلات را از کشورهای خارجی وارد می‌کنند که کیفیت بالاتری نسبت به محصولات مشابه داخلی دارد.

شیوه تولید محصول

از دیگر عواملی که می‌تواند بر روی قیمت پنجره دوجداره تاثیر بگذارد، شیوه تولید است. برخی برندها برای تولید این محصولات از روش دستی استفاده می‌کنند که طرح نهایی کیفیت پایین‌تری دارد. اما شرکت‌هایی نیز در ایران وجود دارد که برای تولید درب و پنجره UPVC از ماشین‌آلات و دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند که طرح بدست آمده دقیق و مدرن‌تر خواهد بود. تولید مکانیزه این محصولات می‌تواند باعث افزایش قیمت نهایی آن‌ها شود.

به همین دلیل برندهای مختلف براساس شیوه تولید خود، قیمت روی محصولات را مشخص می‌کنند.

جنس پروفیل استفاده شده

علاوه بر مقدار پروفیل استفاده شده در ساخت درب و پنجره دو جداره، کیفیت پروفیل PVC هم روی قیمت این محصولات تاثیر زیادی دارد. پروفیل از برندهای مختلف دارای کیفیت متفاوتی هستند که با توجه به حباب‌ها، رنگدانه‌ها و نوع کاربردی آن قیمت متفاوتی دارد. تعداد حباب یا چمبرهای پروفیل 3 تا 7 عدد است که تعداد آن‌ها روی قیمت تمام شده پروفیل تاثیر دارد.

به طور کلی پروفیل‌های PVC از نظر مرغوبیت و کیفیت در یک رده قرار نمی‌گیرند و قیمت‌های متفاوتی دارند. بنابراین پروفیل یو پی وی سی یک عامل تعیین کننده در قیمت نهایی پنجره‌های دوجداره خواهد بود.

همچنین پروفیل‌های PVC از نظر کاربرد شامل دو نوع دکوراتیو و محصولات صنعتی هستند که قیمت آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. همچنین این پروفیل برای ساخت درب و پنجره 4 کاربرد دارند که برای لنگه، ساش و در بازشوی درب و پنجره، بست مولیون در داخل چارچوب و پروفیل جانبی استفاده می‌شوند.

خرید پروفیل در و پنجره

خرید پروفیل در و پنجره

رنگ درب و پنجره

اگر برای ساخت پنجره دوجداره از پروفیل‌های رنگی استفاده شده باشد، باعث افزایش 30 درصد قیمت نهایی محصول می‌شود. پنجره‌های دوجداره سفید رنگ معمولا ارزا‌ن‌تر از نوع رنگی هستند.

حرف آخر

آنچه در این مطلب گفته، تمام عواملی است که می‌تواند بر روی نحوه محاسبه پنجره دوجداره تاثیر داشته باشد. غیر از این موارد باید هزینه نصب پنجره دوجداره را هم در نظر داشته باشید که به تجربه و مهارت نیاز دارد.