برای اینکه بتوانید در مناطق خوش آب و هوا و پرطرفدار شمال کشور، ویلای مطلوبتان را بسازید، باید ابتدا هزینه و بودجه لازم برای این کار را در نظر گرفته و با برنامه ریزی به مدیریت هزینه‌ها بپردازید. شما باید با توجه به نیاز و بودجه خود مشخص کنید که قصد ساخت یک ویلای لوکس را دارید، یا یک ویلای ارزان قیمت اما باکیفیت می‌تواند برای استفاده و اقامتتان کافی باشد، تعیین بودجه لازم برای ساخت، به مسایل زیادی مرتبط می‌شود و در بسیاری از بخش‌ها کاملا تخصصی بوده و به دانش و تجربه بالایی نیاز دارد، گروه ساختمانی و سرمایه گذاری درآوید در این زمینه نیز می‌تواند همراه و راهنمای شما باشد. ما در این مقاله، قصد داریم بطورکلی به نکاتی درباره بودجه و هزینه ساخت ویلا در شمال و روش‌های محاسبه هزینه ساخت ویلای ارزان یا لوکس بپردازیم.

 

عوامل موثر بر هزینه ساخت ویلا در شمال

برای ساخت یک ویلا در شمال، مراحل مختلفی طی می‌شوند، که همه آن‌ها هزینه‌های مختص خود را دارند، خلاصه این مراحل و هزینه‌ها عبارتند از:

 • قیمت زمین (موقعیت مکانی و شهری و روستایی بودن و…)
 • مجوزهای لازم برای ساخت
 • طراحی و نقشه کشی
 • اسکلت ساختمان
 • متریال یا مصالح
 • هزینه‌های سفت‌کاری
 • نازک کاری
 • ساخت نما
 • محوطه سازی
 • مسایل مربوط به عایق بندی با توجه به آب و هوا

 

هزینه‌های میانگین ساخت ساختمان

اگر بخواهیم هزینه‌ و بودجه ساخت‌ و ساز یک ویلا را در مناطقی همچون شمال ایران، در سال1402 بیان کنیم باید تمام موارد ذکر شده در بخش قبل را بررسی کنیم تا به یک مبلغ حدودی و نزدیک به واقعیت برسیم. اما به طور مثال اگر در یک محدوده خاص مانند شهرک‌های ویلایی اقدام به ساخت یک بنا نمایید، میانگین هزینه‌ آن برای متراژ 200 مترمربع، حدود 2.8 میلیارد تومان است که با وجود نوسانات بازار و تفاوت در کیفیت مصالحی که استفاده می‌‌شود و سلیقه و نیاز کارفرما، ممکن است به حدود 2,000,000,000 کاهش و یا تا 3,500,000,000 تومان افزایش یابد.

بودجه برای ساخت ویلای ارزان

ممکن است به این فکر بیفتید که کار ساخت و ساز را خودتان انجام دهید تا هزینه کمتری داشته باشد، اما باید بدانید که اگر تجربه کافی در زمینه ساخت و ساز ویلا در شمال را نداشته باشید، حتی این احتمال وجود دارد که متحمل خسارات و ضررهای زیادی شوید و در نهایت ساخت ساختمان مورد نظرتان نیز به خوبی به انجام نرسد. آگاهی از علم روز دنیا در صنعت ساختمان سازی، جایگزین‌های درست و اصولی در مصالح و سازه، آشنایی با اقلیم شمال و قوانین موجود در این مناطق و قیمت‌ها، از اطلاعات مهمی است که باید بر آن‌ها مسلط باشید. به همین دلیل است که شرکت‌های ساختمانی می‌توانند تا حد زیادی برای صرفه جویی در هزینه‌های ساخت به شما کمک کنند.

نکات مهم برای ساخت ویلای ارزان

برای ساخت ویلا در شمال چقدر پول و بودجه نیاز است؟

در ادامه به نکات مهمی جهت کم شدن هزینه‌های ساخت ویلا در شمال اشاره خواهیم کرد:

 • طراحی سازه نقش مهمی در سبک‌سازی و کاهش هزینه‌های ساخت دارد و باید به یک شرکت محاسبات سازه تخصصی سپرده شود، معمولا این شرکت‌ها با تغییرات کوچک در سازه ساختمان با رعایت اصول و ایمنی، موفق به صرفه جویی زیادی در هزینه‌ها خواهند شد.
 • شما می‌توانید با بکارگیری اسکلت بتنی به جای اسکلت فلزی، در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه‌های مربوط به اسکلت ساختمان را کاهش دهید. پرداخت هزینه اسکلت بتنی در چند مرحله نیز امکان‌پذیر است.
 • خرید مصالح از درب کارخانه و بصورت تولید به مصرف، باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.
 • روش‌های تازه‌ای همچون جوش فورجینگ یا کوپلینگ میلگرد سبب کاهش مصرف می‌شود. روش‌های جدید اجرای والپست هم به کاهش هزینه‌ها و مستحکم‌تر شدن می‌انجامد.
 • مصالح مصرفی در مراحل سفت‌کاری، تاسیسات و نازک‌کاری و… را با در نظر گرفتن زیربنا، متراژ بنا، تعداد طبقات و واحدها مشخص می‌کنند، نوع متریال، اثر زیادی در قیمت تمام شده ساختمان دارد.
 • ساختمان‌های سبز (پایدار) از مصالح تجدیدشونده استفاده می‌کنند، که در مقایسه با ساختمان‌های سنتی، مصرف انرژی و هزینه ساخت کمتری دارند. گروه ساختمانی درآوید با تسلط بر فناوری‌های روز دنیا می‌تواند بهترین روش‌ها را با کمترین هزینه به شما ارائه دهد.

 

بودجه مورد نیاز برای ویلاهای لوکس

اگر قصد ساخت یا خرید یک ویلای لوکس در شمال کشور را دارید، باید از متری 20 میلیون تومان به بالا را به عنوان بودجه در نظر بگیرید، البته گاهی برای سبک مدرن، ویلاهایی با متریال باکیفیت و استخر در حدود متری 14 میلیون تومان نیز قابلیت ساخت دارند، اما این مبلغ به متراژ و نوع ساخت و امکانات اضافه نیز بستگی دارد. همچنین لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که برطبق لایحه بودجه 1402 واحدهای مسکونی و باغ‌ویلاهایی که دارای ارزش بیش از ۲۰ میلیارد تومان باشند، مشمول مالیات به میزان دو در هزار خواهند شد. معیار لوکس بودن ویلاها نیز ارزش 10 میلیارد تومانی املاک در نظر گرفته شده است.

 

روش‌های محاسبه بودجه و هزینه ساخت

همیشه باید در نظر داشته باشید که ایجاد تغییراتی در هزینه‌های مصالح، دستمزد نیروی کار و… آن هم در شرایطی که با نوسانات شدیدی در بازار روبرو هستیم، اجتناب ناپذیر خواهد بود. اما داشتن یک ایده کلی برای این مساله که با بودجه مدنظرتان چه ویلایی می‌توان ساخت و یا اینکه ویلایی که قصد ساختش را دارید چقدر هزینه دارد، می‌تواند از ضررهای بعدی تا حدود زیادی جلوگیری کند. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به میزان دقتی که برایتان اهمیت دارد یا مرحله‌ای از ساخت پروژه که در آن هستید (آغاز کار یا پس از طراحی نقشه و…) یک روش را برگزینید. تیم درآوید بر اساس نیاز شما بهترین و دقیق‌ترین روش برآورد هزینه را معرفی نموده و شما می‌توانید در این زمینه از راهنمایی مشاورین مجرب گروه ما استفاده نمایید.

برآوردگر هزینه

در این روش ابتدا از پروژه بازدید می‌شود و سپس بوسیله یک نرم‌افزار برآوردگر هزینه، قیمت کار را به شما اطلاع خواهند داد، این حالت از روش برآورد بر اساس مترمربع دقیق‌تر خواهد بود. اما باز هم برای اینکه بتوان رقمی بسیار نزدیک به واقعیت را اعلام نمود به نقشه‌های ساخت و ساز نهایی نیاز خواهید داشت.

برنامه ریزی هزینه با مدیریت پروژه

اگر با یک مدیر پروژه یا تیمی که در این زمینه تجربه داشته باشد، مشورت کنید و پروژه خود را به آن‌ها بسپارید، مطمعن‌ترین روش برای مدیریت هزینه‌های ساخت را انتخاب نموده‌اید. معمولا اکثریت شرکت‌های معماری و ساخت و ساز به عنوان مدیر پروژه در طول فرآیند ساخت و ساز در کنار شما خواهند بود. برآورد هزینه ساخت و ساز در این حالت فقط بعد از تهیه نقشه و مشخص شدن متریال انجام می‌گیرد، که دقیق‌ترین نوع تخمین هزینه‌ها محسوب می‌شود.

 

سخن پایانی

ساخت یک ویلا در تمام مراحل به دانش و تخصص بالایی نیاز دارد، اما مساله تعیین بودجه، اولین و مهم‌ترین گام در این مسیر خواهد بود، زیرا اگر به تناسب بودجه خود و با مدیریت هزینه‌ها پیش نروید، احتمال اینکه دچار ضرر و زیان شوید بسیار بالا خواهد بود. گروه ساختمانی درآوید با بیش از 20 سال سابقه درخشان و جلب رضایت مشتریان زیادی در زمینه ساخت و ساز ویلا بویژه در شمال کشور، می‌تواند مشاوری امن و مطمعن برای شما عزیزان باشد. تیم درآوید با حضور کارشناسان و متخصصان خبره و دلسوز خود، بهترین پیشنهادات را با توجه به خواست و سلیقه و بودجه شما ارائه خواهد کرد .