همه چیز در مورد معماری داخلی

شاید تا به‌ حال عبارت «معماری داخلی» را شنیده باشید؛ اما چقدر با آن آشنایی دارید؟ بسیاری از افراد این رشته را با طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی اشتباه می‌ گیرند. اما، به‌ راستی، این نوع معماری چیست؟ می‌ توان گفت هنر و علم طراحی و اجرای فضا‌های داخلی ساختمان بوده یا به بیان دقیق‌ تر، بازسازی محیط داخلی سازه‌ ها، بر اساس سلیقه افراد است.

در این مقاله از ویلا املاک، به بررسی مفهوم معماری فضای داخلی می‌ پردازیم. برای دریافت جزئیات بیشتر درباره این موضوع تا انتهای متن با ما همراه باشید.

آشنایی با مفهوم معماری داخلی

منظور از معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی (Interior Architecture)، بر طراحی فضای داخلی و بهینه‌ کردن کارکرد آن برای زندگی انسان تمرکز دارد. در واقع هنر و علم را در هم می‌ آمیزد تا فضای داخلی ساختمان‌ های مختلف مانند خانه‌ ها، مراکز تجاری و اداری یا سایر فضا‌های کاربردی را بازسازی کند. این نوع معماری همچنین شامل تبدیل یک نوع فضا به‌ نوعی دیگر طبق معیار‌های انسانی است. به‌ عنوان‌ مثال تبدیل فضای داخلی یک ساختمان اداری قدیمی به خانه‌ ای که قابل سکونت باشد.

معماری داخلی، بر جنبه‌ های فنی برنامه‌ ریزی و ساخت یک فضای داخلی تمرکز دارد. این رشته با ترکیب هنر طراحی داخلی و علم معماری، شامل ایمن و کاربردی‌ کردن ساختمان و همچنین طراحی نور، رنگ و بافت جذاب برای یک فضا است.

مهارت‌ آموزشی معماری داخلی

معماری داخلی برنامه‌ ای است که افراد را آماده می‌ کند تا اصول طراحی داخلی و معماری را در طراحی فضا‌های داخلی سازه برای اهداف زندگی، تفریحی و تجاری به کار گیرند و به‌ عنوان معماران داخلی، حرفه‌ ای عمل کنند.

این تخصص شامل آموزش معماری، استاندارد‌های شغلی و ایمنی، طراحی سیستم‌ های سازه‌ ای، طراحی سیستم‌ های گرمایش و سرمایش، طراحی داخلی و مسئولیت‌ ها و استاندارد‌های حرفه‌ ای است. همچنین مطالعه سبک‌ های معماری و طراحی تاریخی، قوانین ساختمان و ایمنی، حفظ و مرمت فضای داخلی ساختمان‌ های قدیمی نیز در این حرفه ضروری است.

یک معمار داخلی چه کاری انجام می‌ دهد؟

معماران داخلی مسئول ایجاد محیطی عالی در داخل ساختمان هستند. کار معماران داخلی این است که خلاقانه فکر کرده و مشکلات سازه‌ ای را برای طراحی داخلی حل کنند. آنها عملکرد یک فضای داخلی را از سیستم‌ های لوله‌ کشی گرفته تا طراحی روشنایی و موارد دیگر بررسی می‌کنند. این نوع معماری اغلب با طراحی داخلی که بیشتر بر جنبه زیبایی‌ شناختی ساختمان متمرکز است، اشتباه گرفته می‌شود.

آشنایی با مفهوم معماری داخلی

اصول مهم معماری داخلی چیست؟

این نوع معماری بر اساس قواعد و اصول خاصی به بهترین شکل، فضای داخلی یک ساختمان را ترسیم می‌کند. در واقع معماران داخلی با استفاده از این اصول، مراحل بازسازی و بهینه‌ کردن سازه را انجام می‌ دهند. در ادامه بیشتر این موارد را بررسی می‌ کنیم.

کارآمد و مفیدبودن

محیط داخلی یک ساختمان، باید فضای کافی برای حرکت افراد و جابجایی وسایل داشته باشد. به‌ عنوان‌ مثال جانمایی و ورودی اتاق‌ ها، به‌ گونه‌ ای باشد که دسترسی آسانی به نقاط کانونی آن را فراهم کند.

نوع کاربری

طراحی و بازسازی فضا‌های داخلی باید بر اساس کاربری آن انجام شود. در واقع تغییر در فضای آشپزخانه باید متناسب با دسترسی آسان به وسایل آن باشد.

اهمیت نورپردازی

انتخاب جایگاه نصب وسایل روشنایی و پنجره‌ ها برای بهره‌ مندی از نور کافی و زاویه تابش مناسب در نورپردازی فضای داخلی ساختمان اهمیت دارد. در واقع نورپردازی به شکل‌ دادن یک محیط کمک می‌کند، گاهی یک فضا را کوچک و گاهی بزرگ نشان می‌ دهد.

توجه به وسایل خانه

برای فضاسازی داخلی در ساختمان‌ ها باید جانمایی و نوع چیدمان اسباب و اثاثیه‌ ها در نظر گرفته شود. به‌ عنوان‌ مثال برای مبلمان، تلویزیون، میز و صندلی، یخچال و اجاق‌ گاز باید فضای مناسبی ایجاد شود.

زیبایی و شکل ظاهری

در این اصل از معماری داخلی همانند حرفه طراحی داخلی، توجه ویژه‌ ای به عناصر زیبایی‌ شناختی می‌ شود. در واقع در کنار کارایی و کاربرد فضای داخلی باید به شکل ظاهری آن توجه ویژه‌ ای شود.

راحتی در اولویت باشد

معماری فضای داخلی علاوه بر اینکه باید جذاب و زیبا به نظر برسد، باید راحتی انسان را نیز در اولویت قرار دهد. سبک بازسازی فضای داخلی نباید به‌ گونه‌ای باشد که دسترسی آسان به امکانات را تحت شعاع قرار دهد.

آشنایی با مفهوم معماری داخلی

تفاوت بین معماری داخلی و طراحی داخلی چیست؟

معماری فضای داخلی با تأکید بر استفاده مجدد و بازسازی ساختمان‌ های موجود، بیشتر بر طراحی سازه تمرکز دارد. همچنین به جنبه‌ های فنی فضای داخلی مانند سیستم تهویه، لوله‌ کشی، برق‌ کشی و نورپردازی می‌ پردازد.

در حالی‌ که طراحی داخلی با تمرکز بر حس زیبایی‌ شناختی فضا، به تکمیل عناصر، مبلمان و هارمونی رنگها می‌پردازد. طراحان داخلی بر ارتقا عملکرد محیط و فضا سازی جذاب برای افراد تمرکز می‌ کنند.

سؤالات متداول

در معماری داخلی به کدام جنبه‌های یک ساختمان توجه می‌شود؟

کار آمد بودن فضا، کاربری فضای داخلی، نورپردازی، شکل ظاهری، راحتی انسان، نوع وسایل ساختمان و عناصر فیزیکی موجود، از مواردی است که باید در بازسازی داخلی یک ساختمان به آن توجه شود.

منظور از معماری داخلی چیست؟

به زبان ساده، این نوع معماری، بازسازی و تغییر در فضای داخلی یک ساختمان از نظر علم معماری است. همچنین به هنر و علم طراحی داخلی و برپایی ساختمان‌ها و فضای داخلی آن‌ها، همراه با سایر ویژگی‌ های فیزیکی مرتبط اشاره دارد.

سخن پایانی

همان‌ طور که در متن خواندید؛ معماری داخلی، علم و هنر تغییر فضای داخلی یک ساختمان بر اساس عناصر معماری است. به‌ گونه‌ ای که در آن جنبه‌ های استفاده انسانی نیز در نظر گرفته شود. این مفهوم در اصل می‌ تواند شامل بازسازی ساختمان‌ ها یا تغییر کاربری آنها برای استفاده بهینه‌ تر باشد. در نهایت اگر شما با مطالعه این متن به فکر تغییر و بازسازی فضای داخلی خانه خود هستید؛ بهتر است این کار را به افراد حرفه‌ ای و با تجربه این حوزه بسپارید.

چرا طراحی نما در معماری مهم است؟

Telegram
WhatsApp