نَمارِستاق نام منطقه‌ای کوهستانی در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران ایران است.نمارستاق دارای آب و هوای بسیار عالی بوده و دارای موقعیت بسیار مناسب نسبت به بقیه روستاهای همجوار در کوهپایه دماوند است. محلات آن شامل پنجاب، سوآ ، نسل، دره کنار، عبدالمناف ( ع )و…میباشد .این بهشت گمشده در

سرفصل های مقاله

نمارستاق

نمارستاق

شمال کشور از مناطق گردشگری و زیارتی محسوب شده. این منطقه که از چندین روستای مختلف تشکیل شده است، به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شود که روستاهای پنجاب، سوآ، امره، اطاق سرا، شیخ محله، پلریه،سلور، کفا،کلری،نمار و دیوران در بخش شمالی و روستاهای نسل، نیزه، دره کنار، عبدالمناف(ع)، کردچالک و فیس در بخش جنوبی این منظقه(نمارستاق) قرار دارد. نمارستاق در هشت سال دفاع مقدس شهدایی را برای میهن اسلامی داده است. از جمله مکان های دیدنی نمارستاق میتوان به دشت دریوک، آبشار کوه اره، چشمه های اشلک، زردویج و… نام برد. از مکان های زیارتی نیز میتوان به امام زاده عبدالله(ع)(اطاق سرا)، امام زاده عبدالمناف و عبدالمطلب(ع)(عبدالمناف(ع))، شیخ حسن یعقوب(شیخ محله)، تی تی فاطمه(نسل)، امام زاده محمد(ع)(نمار)، تکیه کفا(کفا)، تکیه سوآ(سوآ)و… نام برد.نمارستاق یکی از مناطق تاریخی ایران نیز به شمار می آید که از جمله مناطق تاریخی آن می توان به قلعه قلا و… اشاره کرد. این دهستان از ۱۵ آبادی کوچک و بزرگ تشکیل شده‌است . جمعیت دهستان در حدود ۱۹۰۰ تن است وقراء مهم آن عبارت است از:پنجاب ، سوا، شیخ محله، امره، نمار. آب دهات این دهستان از چشمه و محصول عمده آن غلات و لبنیات است.

دشت دریوک نمارستاق
 

دشت و آبشار شیب‌دار کوهره دریوک در منطقه نمارستاق در 40 کیلومتری آمل از ییلاق‌های زیبای منطقه البرز می‌باشد که دارای مناظر بسیار دیدنی می‌باشد به عبارتی با پشت سر گذاشتن دو سوم جادۀ هزار در قلب منطقۀ البرز مرکزی، به محلی موسوم به دو راهی پنجاب می رسید. بعد ار حدود یک ساعت پیاده‌روی از روستای نمارستاق به دشت دریوک که دشتی کوچک ولی بسیار دیدنی است، و کمی پس از آن به آبشار دریوک می‌رسیم. یک دشت وسیع و با آبشاری بلند و کشیده با سنگلاخ‌هایی سخت که بلندترین آبشار زمینی ایران است طبیعتی زیبا برای گردشگران و کوه‌نوردان است. چشمه‌های آب معدنی و چهل چشمه و چشمه لهرا و دشت سفید از دیگر جاذبه‌های این منطقه می‌باشد. از دیگر منابع طبیعی این منطقه دشت بالایی و پایه کوهای آن است.

آب و هوای نمارستاق

آبشار زیبای این منطقه در جنوب روستای نمار و در میان دره شرقی دریوک قرار دارد و حدود 100 متر ارتفاع دارد. مسیر فرعی نمار، مابین روستاهای هردورود و کهرود از قسمت غربی جاده هراز از محل سه راهی پنج آب جدا شده و از میان دره‌ای دیدنی و سرسبز به طول حدود 25 کیلومتر می‌گذرد.

 , خرید ویلا در نمارستاق ، نمارستاق  , املاک لاریجان ، املاک نمارستاق ،

منبع: ویلا املاک

اشتراک گذاری در :
Telegram
WhatsApp