برای خرید ویلا در شمال باید به نکته‌ های مهمی توجه داشته باشید. اول از همه باید منطقه‌ای که قصد خرید ویلا در آنجا را دارید، بشناسید و سپس درباره ویژگی‌ های ملک اطلاعاتی به دست آورید. تنها در این صورت می‌توانید ویلایی مناسب و ارزشمند بخرید.

قبل از خرید ویلا باید تصمیم بگیرید که آیا این ملک را برای سکونت دائمی می‌خواهید یا صرفاً قصد دارید طی سفر‌های مختلفی که به رشت یا شمال کشور دارید، به این ویلا بروید. هدف شما تعیین‌کننده نوع و موقعیت ملکی است که باید بخرید.

خرید ویلا در رشت با خرید خانه در رشت یا شمال کشور متفاوت است. این ملک با طبیعت آغشته بوده و احساس بهتری از آنجا بودن دارید؛ برای همین همواره قیمت ویلا نسبت به خانه‌های معمولی بیشتر تعیین می‌شود. اما باید به نکات خرید ویلا در شما توجه داشته باشید تا علاوه‌ بر هزینه اندکی که برای خرید می‌پردازید، ملکی مناسب پیدا کنید.

نکات خرید ویلا در شمال که باید همه خریداران بدانند

به چند نکته مهمی که در ادامه می‌گوییم، برای خرید ویلا توجه داشته باشید تا ملکی مناسب بخرید :

6 نکات مهم در خرید ویلا در شمال که باید رعایت کرد

6 نکات مهم در خرید ویلا در شمال که باید رعایت کرد

نیاز سنجی

قبل از خرید ملک باید حتماً نیازسنجی کند. شما با چه هدفی قصد خرید ویلا در شمال را دارید؟ آیا این ملک را برای سرمایه‌گذاری می‌خواهید قصد سکونت در آنجا را دارید؟ بنا به هر هدف ویلایی با ویژگی‌های مختلف به شما پیشنهاد می‌شود.

مثلاً برای سرمایه‌گذاری ویلا‌های کوچک در شهر‌های پرگردشگر و برای سکونت ویلا‌های جمع‌ و جور با محوطه‌سازی زیبا پیشنهاد می‌شوند. برای جشن و اجاره نیز پیشنهاد ما املاکی با متراژ بالاست تا به راحتی پاسخگوی نیاز مستاجرین باشد.

موقعیت جغرافیایی

قبل از اینکه بخواهید هر نوع ملکی را بخرید، ابتدا باید به‌صورت حضوری به آنجا بروید و این ملک را از جنبه‌های مختلف بررسی کنید. هر چه فاصله ویلا تا شهر کمتر بوده و به راحتی به امکانات رفاهی و درمانی دسترسی داشتید، یعنی گزینه مناسب تری برای خرید است. ویلا‌های شمال کشور را از لحاظ موقعیت جغرافیایی می‌توان به چند دسته تقسیم‌بندی کرد :

ساحلی

دسترسی به دریا و منظره زیبایی که این املاک برایتان به ارمغان می‌آورند، فوق‌العاده است. شما هر روز می‌توانید با منظره رو به دریا بیدار شوید و بخوابید و از آرایش فوق‌العاده آنجا بهره‌مند شوید.

البته نباید از زمستان‌های سرد و آب‌و‌هوای شرجی ساحل چشم‌ پوشی کرد که برای برخی بسیاری آزاردهنده است. قیمت ویلا نیز در این منطقه بالاست.

جنگلی

محیط جنگل به‌دلیل دور‌بودن از شهر و شلوغی آرامشی لذت‌بخش دارد که تمام وجود شما را در بر می‌گیرد. شما می‌توانید یک ویلای جنگلی بخرید و در آن روح و روانتان را از زندگی شهری دور کنید. البته زمستان‌های سرد این موقعیت جغرافیایی نباید نادیده گرفت. دور‌بودن از امکانات رفاهی و عدم دسترسی به خدمات درمانی نیز از جمله عیب‌های ویلا‌هایی در دل جنگل هستند.

شهرکی

در ویلا‌های شهرکی به راحتی به امکانات رفاهی دسترسی دارید و فاصله شما تا مراکز درمانی نیز دور نیست. قیمت این املاک هم مقطوع است و با پرداخت هزینه‌ای کمتر نسبت به نمونه‌های قبلی می‌توانید ملکی مناسب بخرید. تراکم جمعیتی بالا و دور‌بودن از طبیعت از جمله عیب‌های ویلا‌های شهری قلمداد می‌شود که باید قبل از خرید به آنها فکر کنید.

6 نکات مهم در خرید ویلا در شمال که باید رعایت کرد

6 نکات مهم در خرید ویلا در شمال که باید رعایت کرد

بررسی قیمت ها

قیمت ملک و عوامل تأثیر‌گذار بر روی قیمت املاک شمال کشور را بدانید تا مبادا معامله‌ای اشتباه کنید. از جمله تاثیرگذارترین عوامل به قیمت ویلا در شمال کشور عبارت هستند از:

  • منطقه : قیمت ویلا در هر منطقه نسبت به منطقه‌ای دیگر بیشتر یا کمتر است. در برخی مناطق به‌دلیل امکانات فوق‌العاده، ویوی بی‌نظیر و ویژگی‌های عالی دیگر قیمت‌ها بالاست، به‌همین دلیل باید بودجه بیشتر برای خرید در نظر بگیرید.
  • سن بنا و امکانات : هر چه سن بنا کمتر و امکانات بیشتر باشد، قیمت بالا می‌رود.
  • ظاهر : هر چه مالک روی ظاهر ویلا بیشتر کار کرده باشد، قیمت انجا بالاتر می‌رود. در واقع بسیاری از مشتری به ظاهر بنا نسبت به کاربرد آن بیشتر اهمیت می‌دهند.

بررسی 6 دانگ بودن سند

از جمله نکات خرید ویلایی در رشت توجه به 6 دانگ‌ بودن سند است که باید کاملاً به اسم خریدار باشد. در واقع وجود هرگونه ابهام درباره سند باعث می‌شود تا در آینده مشکلات زیادی برایتان به‌وجود بیاید، بنابراین توصیه می‌کنیم که در دام چنین معاملاتی نیفتید.

مثلاً برخی از مشاورین املاک با تنظیم یک قرارداد با نام قولنامه بین خریدار و فروشنده مدعی هستند که ملک به نام پیمانکار بوده و بعد از اینکه ملک ساخته شد، فروشنده می‌تواند ملک را به نام خریدار بزند. شما برای خرید چنین ملکی که هنوز ساخت آن به اتمام نرسیده، صرفاً باید مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت بپردازید و بعد از اتمام ساخت و زدن سند 6 دانگ به نام شما تمام هزینه‌ها را پرداخت کنید.

در برخی موارد نیز سند ملک در رهن بانک است یا با آن وامی از مؤسسه‌های مالی گرفته‌اند که در این صورت نیز نباید معامله را انجام دهید.

بررسی امکان خرید قسطی

قبل از اینکه بخواهید برای خرید یک ملک اقدام کنید، اگر هنوز بودجه کافی ندارید، از فروشنده بخواهید که به شما ملک را به‌صورت اقساطی و چکی بفروشد. در این صورت می‌توانید بدون هیچ مشکلی در طی اقساط مشخص‌شده هزینه‌ها را پرداخت کنید، به‌گونه‌ای که هیچ فشاری روی شما نمی‌آید. در اغلب موارد ویلا‌های شهرکی را به‌صورت اقساطی می‌فروشند، اما در صورت توافق با فروشنده می‌توانید ملکی ساحلی یا جنگلی را نیز طی اقساطی مشخص‌شده خریداری کنید.

اعتماد کردن به افراد معتبر

معاملات خود را فقط با مراجعه معتبر انجام دهید، در غیر این صورت امکان کلاهبرداری از شما وجود دارد. در واقع تا زمانی که شما یک مرجع معتبر برای تنظیم قرارداد پیدا نکرده‌اید، از واریز هرگونه وجه یا امضای هر نوع قراردادی خودداری کنید.

برخی افراد برای صرفه‌ جویی در هزینه‌ها و عدم پرداخت کمیسیون مشاورین املاک شخصاً با فروشنده وارد معامله می‌شوند که در این صورت شاید ضرروزیان‌هایی برای آنها به‌وجود بیاید که هیچ‌وقت نتوان جبران کرد. مثلاً شاید سند یک مشکل خاص داشته باشد، اما چون شما اطلاعات کافی درباره آن ندارید، ندانسته سند را امضاء می‌کنید و در آینده چالش‌های مربوط به آن گریبان‌گیر شما می‌شود.

در برخی موارد سندی که در اختیار شما می‌گذارند، قلابی است. در صورت پرداخت هزینه برای خرید ملکی با چنین سندی وارد یک فرایند پیچیده و طولانی می‌شوید و باید چند ماه وقت صرف کنید تا بتوانید از مالک کلاهبردار شکایت کنید و حق خود را بگیرید. در برخی موارد کلاهبرداران به‌قدری زیرکانه عمل می‌کنند که متأسفانه تمام دارایی‌های شما را می‌گیرند و هیچ ادعایی برای اثبات کلاهبرداری آنها ندارید.

نکات تکمیلی خرید ویلا در شمال

نکات خرید ویلا در شمال به‌قدری اهمیت دارند که اگر هر یک از آنها را نادیده بگیرید، شاید در آینده مشکلات قانونی زیادی گریبان‌گیر شما شوند. پیشنهاد می‌دهیم که قبل از خرید ملک حتماً با یک مشاور حرفه‌ای و معتبر مشورت داشته باشید و از او بخواهید که در زمینه خرید ملک راهنمایی کاملی به شما داشته باشد. اکنون او با بررسی شرایط و ویلای موردنظر مشاوره‌های لازم را به شما خواهد داد تا در نهایت بتوانید نسبت به خرید آن تصمیم بگیرید.