تلگرام و 10 روش تبلیغاتی مسکن

نسل پنجم بازاریابی ملکی به‌عنوان جدیدترین روش جذب مشتری در معاملات مسکن هم‌اکنون با اضافه شدن یک مکمل تازه، بازار خرید و فروش ملک را با 10 مزیت عمده همراه کرده است. مکمل نسل پنجم بازاریابی ملکی در حالی به تازگی به حوزه جذب مشتری برای آپارتمان‌های مسکونی و سایر املاک وارد شده که این شیوه اخیرا در شهر تهران و چند شهر دیگر، عامل ایجاد تحولات مهمی در مثلث بازار ملک شامل خریدار، فروشنده و واسطه ملکی است. تا پیش از آغاز نسل پنجم بازاریابی برای معاملات مسکن، فرآیند جذب مشتری برای فایل‌های فروش ملک، چهار مرحله عمده را پشت سر گذاشته است. این در حالی است که با تکمیل پنجمین نسل از این پروسه مزایای قابل‌توجهی متوجه هر یک از سه ضلع مثلث بازار مسکن خواهد شد. نسل اول بازاریابی ملکی به دورانی بر می‌گردد که دلالی غیررسمی، مهم‌ترین مرجع خرید و فروش ملک در شهرها محسوب می‌شد. به گزارش دنیای اقتصاد ، طی بیش از نیم قرن گذشته، معاملات خرید و فروش مسکن عمدتا از طریق واسطه‌های ملکی انجام می‌شد که فارغ از هر گونه چارچوب و انسجام خاصی به صورت مجزا به بازاریابی برای فروش املاک می‌پرداختند. حدود نیم قرن پیش، با هدایت حرفه دلالی ملک به مسیری رسمی، فعالیت واسطه‌های ملکی در قالب تشکیل آژانس‌های معاملات ملکی ساماندهی شد و از آن پس واسطه‌ها با کسب مجوز رسمی مجاز به فعالیت و دریافت حق کمیسیون از طرفین معاملات شدند.

با انسجام فعالیت واسطه‌های ملکی، واسطه‌گری غیررسمی در محیط‌هایی غیر از بنگاه‌های مسکن محدود و به تدریج بسیار کمرنگ و در اغلب موارد به‌طور کامل محو شد. این در حالی است که طی چند دهه اخیر نسل سوم بازاریابی ملکی از طریق انتشار آگهی نامه‌های مطبوعاتی، حاوی فایل‌های مربوط به املاک فروشی، رواج پیدا کرد. به این ترتیب متقاضیان فروش واحدهای مسکونی و سایر املاک اعم از واسطه‌های ملکی و همچنین مالکانی که قصد فروش ملک خود را داشتند این بار از طریق چاپ آگهی در روزنامه‌ها، اقدام به جذب مشتری کردند.

امکانات نهفته در نسل پنجم بازاریابی ملک در شرایطی که نسل دوم و سوم و به صورت محدود نسل اول بازاریابی ملکی به موازات هم ادامه داشت، از حدود یک دهه گذشته با گسترش نقش فناوری‌های جدید در فعالیت‌های اقتصادی، نسل چهارم بازاریابی ملکی از طریق راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی خرید وفروش ملک هم رواج پیدا کرد تا این بار آژانس‌های املاک و سایر فعالان این حوزه بتوانند از طریق انتشار آگهی در فضای مجازی فایل‌های خود را به تعداد بیشتری از متقاضیان ارائه کنند. اما، نسل پنجم بازاریابی ملکی با رواج استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام در میان کاربران ایرانی به‌عنوان جدیدترین شیوه جذب مشتری برای املاک فروشی به تازگی امکان استفاده از قابلیت‌های نهفته در روش‌های مجازی تبلیغات ملکی را در اختیار مثلث بازار ملک قرار داده است.

انتشار تصاویر واقعی از فضای داخلی و نمای بیرونی آپارتمان‌های مسکونی و فایل‌های املاک فروشی به‌وسیله تلفن همراه از طریق کانال‌های تلگرام، هم‌اکنون به‌عنوان مکمل نسل پنجم بازاریابی ملکی امکانات و قابلیت‌های جدیدی را در اختیار متقاضیان خرید وفروش مسکن و مشاوران املاک قرار می‌دهد که تا پیش از این وجود نداشت. در واقع شیوه‌ای که از حدود یک دهه قبل در کشورهای پیشرفته به‌عنوان مکمل تبلیغات اینترنتی در نسل چهارم بازاریابی ملکی تجربه شد هم‌اکنون به‌عنوان مکمل نسل پنجم جذب مشتری در بازار مسکن پایتخت و چند شهر بزرگ در حال رشد است.

طی 10 سال اخیر، استفاده از تصاویر واقعی از نمای بیرونی و فضای داخلی املاک فروشی در کنار انتشار متن آگهی مربوط به شرایط فروش ملک، به‌عنوان تقویت کننده نسل چهارم بازاریابی ملکی یعنی انتشار آگهی در سایت‌های اینترنتی در کشورهای پیشرفته تجربه شد. این تجربه موفق که مزیت‌های زیادی برای خریدار، فروشنده و واسطه‌های ملکی در بر داشت، با تاخیر 10 ساله هم‌اکنون به نسل پنجم بازاریابی در پایتخت و چند شهر بزرگ کشور یعنی بازاریابی ملکی از طریق شبکه اجتماعی تلگرام رسیده است.

ظرفیت 22 میلیونی تبلیغات ژورنالی شبکه اجتماعی تلگرام که مطابق با آخرین آمارها تا پایان سال 94 حدود 15 میلیون نفر کاربر فعال و 7 میلیون کاربر غیرفعال در کل کشور دارد، طی یکسال گذشته به ظرفیت بزرگی برای تبلیغات ملکی تبدیل شده است که با تقویت این روش با استفاده از تصاویر املاک فروشی، تحول مهمی در نسل پنجم بازاریابی ملکی در حال وقوع است. بازاریابی تصویری در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی می‌تواند 10 گشایش بزرگ در معاملات مسکن به‌خصوص در مقطع زمانی حاضر که فاز خروج از رکود و دوران پیش رونق شروع شده است، را به همراه داشته باشد. نیمی از این 10 مزیت عمده بازاریابی تصویری در فضای تلگرام براساس الگوی جهانی فروش تصویری املاک، قابلیت عینی پیدا کرده و به‌عنوان یک روش موفق هم‌اکنون در اغلب کشورهای پیشرفته مبنای خرید و فروش ملک قرار گرفته است.

حذف بعد زمان و مکان در پروسه خرید و فروش ملک اولین مزیت بازاریابی تصویری املاک در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی است. امکان مشاهده تصاویر واقعی از نمای بیرونی و فضای داخلی املاک، در شبکه‌های اجتماعی، محدودیت‌های زمانی و مکانی برای بازدید از فایل‌های فروش ملک را از بین می‌برد و کاربران سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام می‌توانند در هر زمان و هر مکانی فایل‌های فروش ملک را برای انتخاب مناسب‌ترین آنها مشاهده کنند.

دومین مزیت تقویت نسل پنجم بازاریابی ملکی به از بین رفتن نیاز به مراجعه فیزیکی در جست و جوی اولیه برای خرید ملک بر می‌گردد. در واقع امکان مشاهده تصاویر فایل‌های فروش مسکن، مراجعه برای خرید هر کدام از این فایل‌ها را منوط به کسب رضایت اولیه از هر کدام از این فایل‌ها در نتیجه بازدید مجازی می‌کند. بنابراین متقاضی خرید ملک هرگز وقت خود را برای بازدید از املاکی که در همان نگاه اول مورد رضایت وی واقع نمی‌شود، هدر نمی‌دهد.

انتشار و امکان بازدید از فایل‌های فروش املاک به‌صورت ارزان‌تر و آسان‌تر سومین مزیت بازاریابی تصویری در بازار مسکن است. از سوی دیگر، امکان تصمیم‌گیری سریع و کاهش شدید زمان مورد نیاز برای بازاریابی و جست‌وجوی مشتری به‌عنوان چهارمین مزیت این روش تبلیغات ملکی مطرح است. تسریع زمان ملک یابی و سهولت مشاهده املاک فروشی برای متقاضیان شاغل، پنجمین مزیت قابل توجه در بازاریابی تصویری محسوب می‌شود.

علاوه‌بر 5 مزیت ذکر شده، طی 10 سال گذشته، استفاده از روش بازاریابی تصویری املاک در کشورهایی مانند انگلیس و آمریکا به‌عنوان جوامع پیشرفته و ترکیه و امارات به‌عنوان دو کاربر موفق این روش بازاریابی ملکی، پنج مزیت دیگر را برای مثلث بازار ملک در این کشورها – خریدار، فروشنده و واسطه‌های ملکی – به همراه داشته است.

امکان مقایسه فایل‌های مشابه فروش ملک به‌عنوان مثال در گروه‌های 5 تایی، امکان ارائه اطلاعات مکمل حقوقی، فنی و اقتصادی برای خرید یا اجاره املاک و امکان اظهار نظر حقوقی خریداران بعد از انجام معامله بابت ویژگی‌های محله و ساختمانی که به تازگی در آن مستقر شده اند، سه مزیت عمده دیگر از این 10 مزیت هستند. این در حالی است که فراهم شدن امکان مشاوره رایگان به صورت زنده و صوتی از طریق میزگردهای مجازی متخصصان فروش املاک، نهمین مزیت تبلیغات تصویری تجربه شده در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی بازاریابی ملکی در کشورهای پیشرفته است.

همچنین فعالان بازار ملکی در برخی از این کشورها با استفاده از این روش بازاریابی ملکی، با اطلاع از نوع شغل، موقعیت جغرافیایی اقوام، دوستان و آشنایان متقاضیان خرید ملک و روحیات و تعاملات اجتماعی آنان، اطلاعات کاربردی مهمی را در اختیار آنان قرار می‌دهند. این اطلاعات می‌تواند شامل معرفی محلاتی با سطح مطلوب دسترسی به خدمات، راه ها، حمل و نقل عمومی و… باشد یا به‌عنوان مثال اطلاعاتی را در مورد محلات جرم خیز یا محلاتی که از طرف خریداران قبلی به‌عنوان محلات مطلوب و محبوب شناخته شده‌اند در اختیار متقاضیان خرید ملک قرار دهد.

بازاریابی برتر برای نوسازها کارشناسان بازاریابی ملکی، معرفی فایل‌های فروش ملک با استفاده از تصاویر واضح از نمای بیرونی و فضای داخلی آنها را روشی برتر در مقایسه با سایر شیوه‌های بازاریابی، برای املاک و آپارتمان‌های نوساز می‌دانند. به اعتقاد آنان، در حال حاضر که حجم عمده معاملات مسکن در انحصار واحدهای نوساز است و از طرفی عمده تقویت قدرت خرید از مجرای تسهیلات مسکن مخصوص زوج‌های جوان خانه اولی طراحی شده که عمده آنان شاغل هستند، تبلیغات تصویری با توجه به 10 مزیت گفته شده بهترین شیوه برای بازاریابی املاک نوساز و مصرفی است. همچنین این روش با اتصال آسان‌تر و سریع‌تر طرفین معاملات و واسطه‌های ملکی به یکدیگر، نقش مهمی در برون رفت از رکود و افزایش حجم معاملات مصرفی خرید مسکن دارد.

تجربه دنیا در بازاریابی تصویری ملک شما می‌توانید با استفاده از اینترنت در همین لحظه، در هر کجای دنیا که می‌خواهید خانه مورد نظر خود را جست‌وجو کنید. در دنیای امروز سایت‌های خرید و فروش آنلاین مسکن هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند و فرهنگ استفاده از‌ این سایت‌ها به سرعت در حال فراگیر شدن است تا جایی که دیگر شغل «معاملات ملکی» در دنیا در حال از بین رفتن است و تنها بنگاه‌هایی که توانسته‌اند خود را وارد این شبکه‌های مجازی خرید و فروش کنند می‌توانند به ادامه شغل خود امیدوار باشند.

امکانات متنوع این سایت‌ها در کنار صرفه‌جویی در وقت و حذف پورسانت دلالان مسکن در واقع راز موفقیت آنها است. این سایت‌ها در بازار رقابتی با یکدیگر امکانات خاصی را برای کاربران فراهم می‌کنند که در نهایت مستاجران، خریداران و صاحبان ملک‌ ترجیح می‌دهند از این سایت‌ها استفاده کنند. در اکثر این سایت‌ها اطلاعاتی از قبیل قیمت‌، تعداد اتاق‌ خواب‌ها، امکانات موجود در خانه، مدت ساخت، مکان دقیق و عکس‌هایی از داخل، خارج و اطراف ملک وجود‌ دارد و فقدان هر کدام از این اطلاعات باعث کاهش شدید بازدید‌کننده و دیده شدن ملک در سایت می‌شود. اما در کنار این اطلاعات کاملی که داده شده‌است، بعضی از سایت‌ها برای جذب مشتری خدمات جدیدی را ارائه کرده‌اند، در آمریکا سایت‌هایی مانند: «سایبرهوم»، اطلاعات ملک‌های هر منطقه را به صورت طبقه‌بندی شده و لیستی یا نقشه‌ای در آورده‌است و خریدار با یک نگاه می‌تواند اطلاعات بازار کلی آن ناحیه را دریافت کند. همچنین مقالاتی برای بالا بردن سطح اطلاعات خریداران، مستاجران و مالکان در حوزه مسکن در کتابخانه این سایت قرار گرفته‌است. سایت «هومز» امکان استفاده آسان از سایتش را از طریق نصب اپلیکیشن بر گوشی‌های تلفن‌همراه فراهم کرده است. سایت «ریلتور» که وابسته به موسسه ملی معامله‌گران مسکن است لیست‌هایش را در مورد جزئیات ملک‌های معاوضه شده، تغییر قیمت‌های مسکن و عکس‌ها و ویدئو‌های متنوع از خانه‌‌هایی که آماده فروش یا اجاره هستند هر 15 دقیقه به روز می‌کند و تازه‌ترین اخبار را در دسترس مردم قرار می‌دهد. سایت «تورولیا» با کنار هم قرار دادن متخصصان مسکن امکان ارتباط مستقیم آنلاین را به‌صورت صوتی برای کاربران خود فراهم کرده‌است. همچنین کاربران می‌توانند تجربه‌های شخصی خود را در مورد خرید مسکن به صورت صوتی در سایت بگذارند. امکان مقایسه در کنارهم 5خانه و فیلتر‌هایی که برای جست‌وجو وجود دارند از دیگر دلایل محبوبیت این سایت است. سایت «زیلوو» نیز امکان پرسش و پاسخ بین متخصصان و مردم را فراهم کرده‌است. این سایت از تمامی مردم دعوت کرده تا اطلاعات خانه‌هایشان را حتی اگر قصد خرید و فروش ندارند، وارد کنند؛ در نتیجه کاربران سایت می‌توانند موقعیت خانه‌ای که می‌خواهند و قیمت‌های کلی منطقه مورد نظر خود را متوجه شوند. سامانه زیلو «zillow» در آمریکا یکی از این نمونه‌های موفق است که در آن می‌توان تمام آپارتمان‌ها و املاک فروشی یا اجاره‌ای را با وارد کردن کد منطقه مشاهده کرد.

در این سامانه تمام مشخصات، قیمت پیشنهادی و سایر شرایط فروش یا اجاره آپارتمان‌ها به همراه اطلاعات نحوه تماس با فروشنده قابل دسترسی است. حتی برآورد کارشناسی سامانه درباره سطح بالا یا پایین قیمت پیشنهادی فروشنده نیز در این سامانه به خریدار اعلام می‌شود. در انگلیس نیز سایت‌هایی مانند: «پروپرتی نت‌ ورک» از کاربران خود می‌خواهد از طریق فیس‌بوک وارد شوند و با توجه به اطلاعاتی که از کاربر، علاقه‌مندی‌ها، شغلش و دوستانش به دست می‌آورد به او پیشنهاد می‌کند چه خانه‌ای را در چه منطقه‌ای بخرد یا اجاره کند. سایت «فایند پروپرلی» فیلترهای متعددی را در سایت خود قرار داده که توسط آنها می‌توان محله‌ دلخواه را براساس مسافتش تا ایستگاه‌های مختلف و پارک‌ها، آمار جرم، میزان مالیات و محبوبیت در میان قشر خاص انتخاب کرد. سایت‌های «پروپرتی اسنک» و «زوپلا» ملک‌ها را براساس کاهش قیمت و تاریخچه نوسانات قیمت و میزانشان در هر ناحیه مرتب می‌کنند. در انگلیس سایت‌های خاص موضوعی نیز وجود دارند مانند: کلیسا یا مدرسه‌هایی که با هدف تغییر کاربری به فروش می‌رسند، فروش زمین، خانه‌های مدرن، مسکن‌های دارای وام و اجاره یا خرید اتاق به جای یک واحد کامل، که امکان جست‌وجوی سریع‌تر را برای کاربران فراهم می‌کنند. این سایت‌ها همچنین مشاوره‌هایی برای قیمت‌گذاری روی ملک دارند و باعث بالا رفتن اعتماد مردم برای خرید خانه می‌شوند. همچنین سایت‌هایی وجود دارند مانند «زوپلا»، «رایت موو» و «ورد پروپرتیز» که امکان جست‌وجو و پیدا کردن ملک را در اکثر کشورهای جهان فراهم کرده‌اند.

منبع: ویلا املاک

کانال تلگرام خرید ویلا در شمال